Zdobyć swój Mount Everest

Kilkudziesięciu studentów ukończyło naszą pierwszą Letnią Akademię Rozwoju zorganizowaną przez Biuro Karier UKSW.

– Wakacje okazały się doskonałym terminem na zorganizowanie Akademii. Chcieliśmy, aby okres letni był dla naszych studentów nie tylko odpoczynkiem, ale również czasem rozwoju osobistego. Stąd pomysł na stworzenie autorskiego, innowacyjnego cyklu – mówi Magdalena Sobolewska z Biura Karier UKSW.

Odważnie do celu

Od lipca 2023 roku do września 2023 roku, odbył się cykl pięciu spotkań online z uczelnianymi doradcami zawodowymi oraz trenerami zewnętrznymi. Pośród uczestników spotkań najwięcej było studentów prawa i psychologii. Rekordowa liczba studentów była zainteresowana warsztatami związanymi z przełamywaniem barier językowych. Niemałą liczbę chętnych zgromadziły warsztaty poświęcone autoprezentacji podczas rozmów kwalifikacyjnych, podobnie jak zajęcia na temat praktyki radości, wdzięczności i uważności mogących wpłynąć na skuteczność każdego z nas zarówno w życiu zawodowym jak osobistym. Studenci mogli również dowiedzieć się jak zdobyć Mount Everest własnego rozwoju czyli znaleźć w samym sobie odwagę do realizacji celów, a także jak poszukiwać swej zawodowej drogi i wybrać. niekonwencjonalną ścieżkę kariery.

– Tematy warsztatów były odpowiedzią na realne potrzeby zgłaszane przez studentów doradcom zawodowym podczas indywidualnych spotkań. To sami studenci zgłaszają swoje obawy, zadają sobie pytania, na które nie zawsze znajdują odpowiedzi. Opowiadają nam o trudnościach jakie sprawia im mówienie w języku obcym, stąd warsztaty, które miały dowieść że rozmowa w języku obcym może być prawdziwą przygodą – mówi Magdalena Sobolewska – Studenci często obawiają się rozmów kwalifikacyjnych. Dlatego ćwiczyliśmy podczas jednego z warsztatów jak podkreślać swe mocne strony, co zrobić, by podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą jak najlepiej się zaprezentować. Spotkania w naszej Letniej Akademii miały też pomóc studentom, by swoją zawodową przygodę zaczynali pełni chęci i zapału.

Na zdjęciu od prawej: dr hab. Mariusz Szyrski, prof. ucz., dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Edyta Grochocka, dyr. Biura Karier UKSW wraz z grupą studentów biorących udział w Letniej Akademii Rozwoju UKSW

Praktycznie, w dobrej atmosferze

Po cyklu spotkań online, uczestnicy Akademii, którzy ukończyli co najmniej cztery warsztaty, wzięli udział w indywidualnych sesjach coachingowych z doradcami zawodowymi z Biura Karier UKSW. Najczęstszymi zagadnieniami omawianymi w czasie spotkań były kwestie związane z odkrywaniem swoich możliwości, zatrudnieniem i długofalowym planowaniem kariery.  Studenci mieli również możliwość otrzymania i kompleksowego omówienia certyfikowanego raportu z badania ról zespołowych. Mogli się z niego dowiedzieć się jak działają w zespole oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby odnieść w pracy sukces.

Na zakończenie uczestnicy Akademii przesłali ankiety oceniające, które miały dostarczyć sugestie, w jaki sposób zorganizować podobne wydarzenia w przyszłości.

– Wyniki ankiety nas absolutnie zaskoczyły – mówi Magdalena Sobolewska. Na pytania: „Czy poleciłbyś wzięcie udziału swoim kolegom, koleżankom w kolejnych edycjach Akademii?” oraz „Czy byłbyś zainteresowany tego rodzaju wydarzeniami, gdyby odbywały się one cyklicznie?”, wszyscy studenci odpowiedzieli „tak”.

Na zadane przez prowadzące Letnią Akademię pytanie, co studentom podobało się najbardziej, padały konkretne odpowiedzi:

– „Pomocne były ćwiczenia praktyczne podczas webinarów”

– „Kwestie poruszane na spotkaniach zostały omówione w ciekawy sposób. Ponadto porady udzielone podczas zajęć czy sesji okazały się bardzo przydatne”

– „Tematyka spotkań była bardzo dobrze dobrana, prowadzący ciekawie oraz przystępnie przekazali nam niezbędne informacje”

– „Przekazywanie wiedzy odbywało się za pomocą quizów i gier. Dostaliśmy dużą dawkę praktycznych informacji”.

Biuro Karier UKSW już planuje kolejne edycje zimowych i letnich Akademii. Zainteresowani mogą śledzić profil Biura Karier UKSW na Facebook: www.facebook.com/BK.UKSW).

11 października 2023