Reprezentanci UKSW w Radzie Młodych Naukowców

Do Rady Młodych Naukowców VIII kadencji przy Ministrze Edukacji i Nauki zostały powołane dr n. med. i n. o zdr. Beata Chełstowska, prodziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum ds. kształcenia i Mariola Pirek, przewodnicząca Samorządu Doktorantów UKSW.

Podczas pierwszego posiedzenia głosami Rady Młodych Naukowców VIII kadencji, na stanowisko wiceprzewodniczącej Rady została wybrana Mariola Pirek, przedstawicielka doktorantów w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Doktorantka IV roku prawa kanonicznego, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Prawa Kanonicznego na UKSW, jest przewodniczącą Samorządu Doktorantów UKSW.

Dr n. med. i n. o zdr. Beata Chełstowska została powołana do Rady Młodych Naukowców VIII kadencji w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, zaś Mariola Pirek w dziedzinie nauk społecznych.

– Dzięki działalności Rady Młodych Naukowców doktoranci i osoby do siedmiu lat po obronie doktoratu posiadają swoją reprezentację przy Ministrze Edukacji i Nauki – mówi Mariola Pirek. –  Rada, jako organ doradczy, jest wyrazicielem postulatów i potrzeb młodych naukowców.

Mariola Pirek zaznacza, że chodzi tu o między inny o kwestie zwiększenia wysokości stypendiów doktoranckich, dostępności przyznawanych grantów na badania naukowe, a także o zagwarantowanie w ustawie dodatkowych praw przewidzianych dla młodych naukowców. Istotne jest również, jak wskazuje Mariola Pirek, dopilnowanie kwestii związanych z przestrzeganiem przyznanych już uprawnień, ewaluacją szkół doktorskich, jak również z tak trudnymi sprawami jak mobbing w środowisku akademickim.

Zespół został powołany na okres od 17 listopada 2023 r. do 31 października 2025 r.

Rada Młodych Naukowców składa się z doktorantów i doktorów do siedmiu lat po obronie doktoratu, będących przedstawicielami różnych dziedzin nauki oraz dziedziny sztuki. Głównym zadaniem zespołu jest wspieranie Ministra Edukacji i Nauki we wszelkich działaniach na rzecz rozwoju karier młodych naukowców, w tym przygotowywanie opinii dla ministra we wszelkich kwestiach z tym związanych.

29 listopada 2023