Spotkanie świąteczne na UKSW

Śpiew kolęd, dzielenie się opłatkiem i pełne radości życzenia świąteczne zgromadziły społeczność akademicką UKSW w Auli Jana Pawła II przed Świętami Bożego Narodzenia. Uroczystościom świątecznym towarzyszył Chór UKSW.

– Witam bardzo serdecznie całą wspólnotę uniwersytecką w tym szczególnym, jedynym dniu, w którym pragniemy w tym gronie spotkać się i skierować do siebie miłe słowa – mówił ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW podczas spotkania świątecznego.

W nastrój Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła zebranych kolęda, „Wśród nocnej ciszy”, jedna z najpiękniejszych polskich kolęd, którą wykonał Chór Akademicki Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego pod dyrekcją dr. hab. Michała Sławeckiego, prof. ucz., Alicji Ogrodzińskiej oraz Piotra Arseniuka.

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski złożył życzenia świąteczne społeczności akademickiej, po odmówieniu modlitwy pobłogosławił opłatki, a następnie zaprosił zebranych do przełamania się nimi.

– Jesteśmy dziś szczęśliwi, bo jesteśmy razem, mimo dzielących nas czasem zdań. Potrafimy zapomnieć o tym, co nas dzieli, szukając tego, co nas łączy. Okres Bożego Narodzenia może wprowadzić chwilę ukojenia, spokoju i spojrzenia na otaczającą rzeczywistość z większą ufnością – mówił Rektor UKSW.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski

W trakcie spotkania miała miejsce uroczystość wręczenia, po raz pierwszy w historii Uczelni, dyplomów emerytowanym profesorom Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którzy przepracowali na naszej Uczelni co najmniej 10 lat na stanowiska profesora lub profesora uczelni, a którzy przeszli na emeryturę i nie są już pracownikami Uniwersytetu. (więcej o tym wydarzeniu TUTAJ)

W imieniu nieobecnego Wielkiego Kanclerza UKSW kard. Kazimierza Nycza życzenia społeczności akademickiej złożył bp Tadeusz Pikus.

– Kolędy wprowadzają nas w świąteczny nastrój – mówił biskup Pikus. – Przekazując życzenia od Wielkiego Kanclerza UKSW, przekazuję zarazem gratulacje dla emerytowanych profesorów Uczelni.

Biskup Tadeusz Pikus przypomniał o misji Kościoła, którą jest dawanie świadectwa Prawdzie i „sprowadzanie Królestwa Bożego na Ziemię”.

Na zdjęciu bp Tadeusz Pikus

Życzenia społeczności akademickiej złożyły Aleksandra Radwańska, przewodnicząca Samorządu Studentów i Mariola Pirek, przewodnicząca Samorządu Doktorantów UKSW.

– Niech święta Bożego Narodzenia przypominają o wartościach, które są fundamentem naszej wiary i naszej wspólnoty akademickiej – mówiła Mariola Pirek.

Na zdjęciu Mariola Pirek, przewodnicząca Samorządu Doktorantów

Jak co roku Chór Akademicki UKSW wykonał tak dobrze wszystkim znane kolędy „Anioł pasterzom mówił”, Przybieżeli do Betlejem”, „Z Narodzenia Pana”, „Jezus malusieńki”, „Triumfy króla niebieskiego” i „Mizerna cicha”.

Podsumowaniem obchodów Świąt Bożego Narodzenia w UKSW było spotkanie władz Uczelni z ks. Kazimierzem kard. Nyczem, Arcybiskupem Metropolitą Warszawskim, Wielkim Kanclerzem Wydziałów Kościelnych UKSW.

– Księże Kardynale, w okresie świątecznym chcemy w imieniu całej społeczności UKSW złożyć serdeczne życzenia świąteczne i zarazem podziękować za wsparcie naszego Uniwersytetu. Dziękujemy, że możemy liczyć na mądrość i dobre słowo Waszej Eminencji. To dla nas bardzo ważne. Nie chcemy nigdy uciekać od naszych chrześcijańskich fundamentów, których źródło mamy w katolickiej wierze – powiedział podczas spotkania ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Ksiądz Kardynał poprosił o przekazanie serdecznych życzeń bożonarodzeniowych dla nauczycieli akademickich, pracowników administracji, doktorantów i studentów. – Nadchodzący rok niech będzie dla Was wszystkich czasem, po pierwsze, świetnej dydaktyki. Ponosicie bowiem odpowiedzialność za formację i wykształcenie młodych ludzi. To jest jedno z podstawowych zadań i zarazem celów uczelni, dlatego życzę Wam, abyście szczególnie w pracy dydaktycznej odnajdywali satysfakcję i na nią kładli duży nacisk. Przekażcie moje życzenia do Waszych domów, rodzin, bliskich i przyjaciół. Niech Nowonarodzonych Chrystus wszystkim błogosławi i obdarzy pokojem – powiedział ks. Kazimierz kard. Nycz składając życzenia społeczności akademickiej UKSW.

Na zdjęciu ks. kard. Kazimierz Nycz z władzami uczelni w Domu Arcybiskupów Warszawskich
15 grudnia 2023