Więcej niż turystyka

– Jeśli więc ktoś lubi ludzi i podróże, studia na UKSW doskonale przygotują go do zawodu przewodnika – mówi Barbara Szcześniak, studentka II roku chrześcijańskiej turystyki religijnej.

Nasz kierunek to fenomen na skalę światową. Te studia były jak gdyby stworzone dla mnie i z tym kierunkiem wiążę moją przyszłość. Twórcy kierunku przygotowują nas do zawodu wszechstronnie. I rok naszych studiów jest poświęcony Rzymowi, II rok – Ziemi Świętej, zaś trzeci sanktuariom maryjnym w Polsce i Europie Zachodniej. Poznajemy historię, kulturę, topografię krajów biblijnych, a nawet kuchnię biblijną. Uczymy się łaciny, greki, arabskiego i hebrajskiego. Czytamy wnikliwie Pismo święte. Wykładowcy kładą nacisk na aspekty prawne działania biur podróży i pracy przewodnika. Dlatego już na pierwszym roku uczymy się jakie warunki musi spełnić biuro aby wyjazd był legalny. Mamy szkolenia dotyczące bezpieczeństwa podczas podróży, zachowania w sytuacji zagrożenia, procedur na lotnisku. Poznajemy różnice między zwyczajną turystyką a turystyką religijną. Podczas wyjazdów, bo wyjazdy szkoleniowe stanowią integralną część studiów, dowiadujemy się na czym polega praca pilota wycieczki i przewodnika. Nasi profesorowie to nie tylko wykładowcy akademiccy, ale też czynni przewodnicy. Pokazują nam, na co w pracy przewodnika powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Jak opracować plan zwiedzania dostosowany do konkretnej grupy. Mamy też za zadanie przygotowanie własnego programu dla hipotetycznej grupy pielgrzymów. W zeszłym roku byliśmy w Miechowie, gdzie znajduje się replika Grobu Pańskiego, następnie w Rzymie. W tym roku lecimy na Maltę, w przyszłym – do Ziemi Świętej i sanktuariów maryjnych poza granicami Polski.

Zajęcia na naszym kierunku odbywają się trzy razy w tygodniu, co pozwala pogodzić studia z pracą. Uzyskując licencjat, otrzymujemy prawo wykonywania zawodu pilota wycieczek. A zapotrzebowanie na pilotów i przewodników grup pielgrzymkowych, zwłaszcza teraz – po pandemii, jest coraz większe. Jeśli więc ktoś lubi ludzi i podróże, odnajdzie się w zawodzie przewodnika, a studia na UKSW doskonale go do niego przygotują.

09 kwietnia 2024