Równocześnie z ukazaniem się encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti” ks. dr Wojciech Kućko z Wydziału Studiów nad Rodziną przedstawia całościową analizę braterstwa w nauczaniu papieża.
Czas pandemii koronawirusa stał się okazją do postawienia na nowo wielu pytań, dotyczących relacji międzyludzkich. Tak też czyni papież Franciszek, który w ogłoszonej kilka dni temu trzeciej encyklice „Fratelli tutti”, wzywa wszystkich do ożywienia braterstwa i przyjaźni społecznej.
W nauczaniu papieża Franciszka nie są to myśli nowe, co udowadnia w artykule „Braterstwo w nauczaniu papieża Franciszka” ks. dr Wojciech Kućko. Papież Franciszek od dawna proponuje terapię braterstwem, konsekwentnie wzywa do przeciwstawienia globalizacji obojętności – globalizację braterstwa i solidarności.
W artykule, jaki ukazał się w najnowszym numerze „Collectanea Theologica”, przedstawione są biblijne korzenie braterstwa, ich obecność w nauczaniu Soboru Watykańskiego II i kolejnych papieży. W myśli Franciszka reinterpretacja terminu „braterstwo” obejmuje mistykę braterstwa, jego charakter międzyreligijny i społeczny, a także globalne braterstwo na płaszczyźnie bioetyki i ekologii.
Artykuł i czasopismo dostępne są na stronie Wydawnictwa UKSW: https://wydawnictwo.uksw.edu.pl/ksiegarnia/623–e-book-32020-collectanea-theologica.html
Na zdjęciu tytułowym papież Franciszek; źródło: www.vaticannews.va: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-09/papa-angelus-200920-zbawienie-za-darmo.html