Taki tytuł nosi projekt, na który dr inż. Andrzej Długoński otrzymał grant z programu Miniatura 5 Narodowego Centrum Nauki.
Na badania naukowca z Instytutu Nauk Biologicznych UKSW przyznano 29 402 złotych. Projekt „Cmentarze historyczne – sfera sacrum czy teren zieleni? Rola cmentarzy historycznych w przestrzeni miejskiej Łodzi i Lipska w opinii użytkowników” opiera się na przeprowadzeniu badań, związanych z postrzeganiem historycznych nekropolii przez mieszkańców tych miast.
Jako przedmiot badań wybrano cmentarze w Łodzi i Lipsku, podobne do siebie w kontekście historycznym związanym z wysokim poziomem uprzemysłowienia w okresie XIX i w I połowie XX wieku. W czasie eksploracji przewidziano także inwentaryzację przyrodniczą, w ramach której zostaną określone gatunki fauny stosowane do obsadzania nekropolii.
Projekt naukowca z Instytutu Nauk Biologicznych UKSW potrwa rok. W tym czasie spróbuje odnaleźć odpowiedź na pytania: czy cmentarze historyczne są dla mieszkańców miast istotnym elementem przestrzeni miejskiej, w jaki sposób spędzają tam czas i czy widzą możliwość użytkowania terenu cmentarza jako miejsca rekreacji.
Program Miniatura skierowany jest do badaczy, podejmujących pojedyncze działania naukowe. Celem konkursu jest finansowe wsparcie działania naukowego służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego lub udziału w innych konkursach ogólnokrajowych czy międzynarodowych. W ramach programu można uzyskać środki finansowe w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego trwającego do 12 miesięcy.
Dr inż. Andrzej Długoński – pracownik naukowy w Instytucie Nauk Biologicznych UKSW, absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jego zainteresowania badawcze obejmują architekturę krajobrazu, gospodarkę przestrzenną, ekologię miasta oraz mikrobiologię środowiskową. Jest autorem wielu prac z dziedziny stanu środowiska przyrodniczego miast czy rewitalizacji terenów zdegradowanych. Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą m.in. Landscape Ecology Lab, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Łódzkim czy Urzędem Miasta Łódź.