Wydział Prawa Kanonicznego jako jeden z czterech na UKSW ma status państwowo – kościelny. Kształci specjalistów prawa kanonicznego oraz daje podstawowe wykształcenie w zakresie prawa świeckiego.
Wydział Prawa Kanonicznego, z niemal siedemdziesięcioletnią tradycją, oferuje bogatą i ciekawą ofertę dydaktyczną. Niewątpliwą zaletą studiów na WPK są zajęcia w małych grupach, co umożliwia studentom dobry kontakt z profesorami. Studenci WPK są także zaangażowani w życie społeczności akademickiej, aktywnie działają w kołach naukowych i samorządzie studenckim. Dzięki temu absolwenci WPK są dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy. Znajdują zatrudnienie w instytucjach kościelnych, organach administracji publicznej oraz kancelariach prawnych.
Elitarne studia
Wydział Prawa Kanonicznego funkcjonuje od 1954 roku, kiedy powstała Akademia Teologii Katolickiej, poprzedniczka UKSW. Dzisiaj WPK jest jednym z zaledwie kilku w Polsce i kilkudziesięciu na świecie wydziałów, które kształcą specjalistów prawa kanonicznego. Jednocześnie, studia na WPK umożliwiają zdobycie podstawowego wykształcenia w zakresie prawa polskiego.
– Naszą ofertę kierujemy do osób zainteresowanych prawem kanonicznym, ale także świeckim. Wielu z naszych studentów łączy studia z zakresu prawa kanonicznego ze studiowaniem prawa państwowego. Dzięki temu zdobywają pełne prawnicze wykształcenie, umożliwiające łączenie pracy adwokata świeckiego i kościelnego oraz pomaganie klientom np. w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa prowadzonych w sądach kościelnych – zauważa ks. dr Rafał Kamiński, prodziekan WPK.
Wydział prowadzi jednolite studia magisterskie na dwóch specjalnościach: administracyjno – sądowej (studia stacjonarne i niestacjonarne) oraz kanoniczno – cywilnej (studia stacjonarne). Program studiów w ramach specjalności kanoniczno – cywilnej przewiduje formację kanonistyczną oraz podstawowe wykształcenie w zakresie prawa polskiego. Zasadniczy trzon przedmiotów wykładanych w ramach tej specjalności odpowiada dziedzinom wykładanym na wydziałach prawa, funkcjonujących na polskich uniwersytetach. Tym samym absolwenci Wydziału zdobywają ogólne przygotowanie do wykonywania niektórych zawodów prawniczych.
W ramach specjalności administracyjno-sądowej (kanonicznej) Wydział przygotowuje studentów do badań naukowych, pracy dydaktycznej oraz pełnienia różnych funkcji i zadań kościelnych. Studia trwają pięć lat. Mogą trwać krócej w wypadku absolwentów wyższych seminariów duchownych, wydziałów teologicznych i prawa, którym zaliczane są przewidziane programem studiów zajęcia z filozofii, teologii i prawa.
Absolwenci WPK uzyskują tytuł zawodowy magistra prawa kanonicznego (licencjata w terminologii nauk kościelnych). Są przygotowani do podjęcia pracy w administracji i sądownictwie kościelnym (m.in. jako adwokat kościelny, notariusz kościelny czy obrońca węzła małżeńskiego) oraz w urzędach i instytucjach wymagających wiedzy prawno – kanonicznej oraz wiedzy z zakresu prawa państwowego (m.in. w organach administracji publicznej i kancelariach prawnych).
Na WPK prowadzone są także studia podyplomowe oraz kursy dokształcające. Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego.
Aktywność i rozwój naukowy studentów
– Studia na Wydziale Prawa Kanonicznego oprócz gruntownego poznania prawa kościelnego oraz zdobycia wiedzy z zakresu prawa polskiegodają także możliwość odbycia części studiów w zagranicznych uczelniach partnerskich oraz odbycia praktyk w instytucjach zagranicznych w ramach Programu Erasmus+. Dają też sposobność do aktywnego działania w kołach naukowych i organizacjach studenckich, a także zdobycia prawniczego doświadczenia oraz odbycia praktyk w działającej na Wydziale Studenckiej Poradni Prawnej – podkreśla Arkadiusz Mróz, pełnomocnik dziekana WPK ds. komunikacji i promocji.
W ramach Programu Erasmus+ studenci i doktoranci WPK mogą studiować na: Università degli studi di Cassino e del Lazio Meridionale (Włochy), Universidad de Navarra (Hiszpania) oraz Universidad de Huelva (Hiszpania).
– Wydział Prawa Kanonicznego oferuje studentom wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Na zajęciach uczymy się pisać pisma procesowe i rozwiązujemy kazusy. Możemy rozwijać się poprzez działalność w kołach naukowych oraz samorządzie studenckim – zauważa Julia Markowska, studentka WPK.
Na WPK działa Koło Naukowe Utriusque Iurisoraz Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Prawa Kanonicznego Regula Iuris. Koła organizują konferencje naukowe oraz wykłady i szkolenia, wydają publikacje naukowe czy organizują konkursy jak na przykład Ogólnopolski Konkurs Prawa Kanonicznegodla uczniów szkół ponadpodstawowych, w którym licznie uczestniczą uczniowie z całego kraju. Studenci WPK regularnie organizują także wyjazdy naukowe do Rzymu, dzięki którym mogą lepiej poznać działanie kościelnych instytucji, a przede wszystkim Kurii Rzymskiej.
Natomiast Studencka Poradnia Prawna WPK UKSW prowadzi punkt bezpłatnych porad prawnych z zakresu prawa kanonicznego, prawa cywilnego i spraw studenckich, dając możliwość studentom zdobycia praktycznych umiejętności, niezbędnych w przyszłej pracy prawnika – kanonisty.
Działalność naukowa i współpraca międzynarodowa
WPK to także znaczący na arenie krajowej i międzynarodowej ośrodek naukowy, który prowadzi badania w zakresie prawa kanonicznego. Jest także organizatorem licznych konferencji naukowych, w tym międzynarodowych.
Najważniejszym wydarzeniem w ostatnich latach był zorganizowany przez WPK na UKSW we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Kanonistów z siedzibą w Rzymie (Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo) XIV Międzynarodowy Kongres Prawa Kanonicznego. Brali w nim udział goście z prawie wszystkich krajów europejskich, a ponadto z USA, Kanady, Brazylii, Meksyku, Argentyny, Libanu oraz Filipin.
Na WPK wydawane są dwa czasopisma naukowe – kwartalniki „Prawo Kanoniczne” oraz „Ius Matrimoniale”.
strona internetowa WPK: https://www.wpk.uksw.edu.pl
strona WPK na Facebook: https://www.facebook.com/wpkuksw