Wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych zachęcamy do wzięcia udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Do wygrania m.in. indeks na kierunek dziennikarstwo na UKSW.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a rejestracja na edycję 2020/2021 potrwa do 9 listopada. Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej to jedyna tego rodzaju interdyscyplinarna inicjatywa edukacyjna o zasięgu ogólnopolskim. Jej celem jest popularyzacja wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych wiedzy o kulturze filmowej oraz nauk o komunikowaniu. Szczególny nacisk położony jest na rozwijanie umiejętności sytuowania dzieł kultury polskiej w odpowiednich kontekstach. Olimpiada w dużym stopniu koncentruje się także na różnych aspektach komunikacji społecznej, głównie w zakresie oddziaływania za pomocą języka i obrazu. W trakcie Olimpiady uczniowie będą wyrabiać i udoskonalać techniki tworzenia przekazu językowego i wizualnego oraz konstruowania czytelnej narracji przekazu.
Każda edycja Olimpiady skupiona jest wokół innego zagadnienia, w tym roku szkolnym brzmi ono: „Kino i twórcy patrzą w lustro: autotematyzm i autobiografizm”. Olimpiada będzie składać się z trzech etapów: eliminacji szkolnych (19 listopada 2020 r.), zawodów okręgowych (11 stycznia 2021 r.) oraz zawodów centralnych (26-27 marca 2021 r.). Na laureatów czekają: roczne stypendium w Warszawskiej Szkole Filmowej, indeksy na uczelnie w całej Polsce (m.in. na UKSW), akredytacje na festiwale filmowe (m.in. Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Tofifest w Toruniu i Warszawski Festiwal Filmowy), roczna prenumerata czasopisma „Ekrany”, książki oraz filmy na DVD.
Przygotowania do Olimpiady w znaczący sposób ułatwią publikacje:
– Informator, w którym znajdują się m.in. bibliografia, filmografia, harmonogram, regulamin. Informator dostępny jest TUTAJ.
– Poradnik dla uczniów i nauczycieli – znajdują się w nim m.in.: opracowane zagadnienia z zakresu tematycznego, pytania ze wcześniejszych edycji, ćwiczenia do przeprowadzenia na lekcji. Poradnik dostępny jest TUTAJ.
Przygotowania do Olimpiady polecamy rozpocząć od wykładu pt. „Kino i twórcy patrzą w lustro: autotematyzm i autobiografizm”, który wygłosił dr Paweł Biliński – LINK. Dla osób, które zarejestrują się na Olimpiadę do 15 października FINA przygotował specjalny webinar oraz udział w losowaniu nagród rzeczowych.
Organizatorem konkursu są: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Więcej informacji o Olimpiadzie można znaleźć na stronie: www.fn.org.pl/olimpiada oraz pod numerem telefonu: 22 182 47 63 i adresem e-mail: olimpiada@fina.gov.pl