Przejdź do treści

Dronowy most powietrzny otwarty

dron miniaturkaPierwszy w Polsce dronowy most powietrzny został uruchomiony na trasie Stadion Narodowy – Szpital MSWiA. Projekt korzysta ze wsparcia UKSW. 

Operacyjna gotowość dronowego mostu powietrznego została potwierdzona 17 listopada. Tego dnia dronoid transportowy Hermes V8MT pokonał dystans 15 km, przenosząc próbki wymazowe na obecność COVID-19 do testów laboratoryjnych ze Stadionu Narodowego do Szpitala MSWiA. Warto podkreślić, że dronoid był sterowany przez operatorów znajdujących się w siedzibie firmy Spartaqs w Mikołowie – 318 km od Warszawy. Z kolei nadzór nad przebiegiem misji odbywał się w dwóch Centrach Kontroli Lotów, zlokalizowanych na terenie Stadionu Narodowego oraz Centralnego Szpitala MSWiA w Warszawie.  Warunki atmosferyczne podczas lotu dronoida były dobre, a pojawiające się porywy silnego wiatru nie miały wpływu na przebieg misji. Spartaqs jako jedyna firma w kraju posiada flotę dronów, zdolnych do realizacji tego typu zadań nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Przedstawiciel naszego Uniwersytetu Paweł Waligóra, główny specjalista ds. systemów bezzałogowych, wspierał projekt  m.in. w zadaniu zaplanowania optymalnej trasy mostu powietrznego, zwiadzie radiowym z ziemi i powietrza w wybranych punktach trasy, polegającym na pomiarze propagacji fal radiowych mogących zakłócić przebieg lotu, zapewnił też cyfrową komunikację głosową pomiędzy obserwatorami lotu a Centrami Kontroli Lotów oraz uczestniczył w opracowaniu dokumentacji COPNOPS (Concept of operations). 

Zobacz przebieg lotu technicznego

{youtube}8La14q9n7Es{/youtube}

Źródło: P-art Studio

W uruchomieniu mostu powietrznego uczestniczyło 14 podmiotów, oprócz Spartaqs Sp. z o.o. i UKSW, także m.in. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Komenda Główna Policji, Służba Ochrony Państwa, Urząd Lotnictwa Cywilnego, miasto stołeczne Warszawa, Politechnika Poznańska. Tego typu loty to nie tylko nowość w Polsce, ale również na świecie. Most został uruchomiony w środowisku silnie zurbanizowanym, podatnym na wiele czynników zewnętrznych. To wyzwanie sprawia, że zdobyte w tym zakresie doświadczenie będzie procentować w przyszłości – przy uruchamianiu dronostrad w innych miastach w Polsce.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego zamierza nawiązać stałą w współpracę z firmą Spartaqs Sp. z o.o.  w prowadzeniu badań nad dronowymi systemami do transportów medycznych.  

pawel-waligora-dron.jpg Dronoid transportowy Hermes V8MT Lądowisko przy Tymczasowym Szpitalu Narodowym Źródło: materiały własne

trasa-drona.jpg Trasa mostu powietrznego. Źródło: Esri Polska sp. z o.o.

19 listopada 2020