Przejdź do treści

Drony w walce z epidemią

dron min1Pierwszy w Polsce testowy lot drona z ładunkiem medycznym odbył się w Warszawie 29 kwietnia. Do sukcesu tej akcji wydatnie przyczynił się nasz Uniwersytet.

Loty zostały wykonane (w obydwu kierunkach) pomiędzy szpitalami leczącymi pacjentów z Covid-19 – Szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej i Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha.

Dron Hermes V8M, polskiej firmy Spartaqs z Mikołowa, przeniósł zasobnik Cargo zawierający próbki medyczne przeznaczone do badań laboratoryjnych. Pojedynczy lot w jedną stronę na wyznaczonej trasie trwał tylko 3 minuty, wymagał jednak kilkudniowych przygotowań i testów dla zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa.

dron2

W przedsięwzięcie zaangażowanych było wiele instytucji i firm, m.in. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwo Infrastruktury, Polska Izba Systemów Bezzałogowych, Spartaqs Sp. z o.o.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego również uczestniczył w tej inicjatywie. Nasz przedstawiciel, Paweł Waligóra, główny specjalista ds. systemów bezzałogowych wykonał m.in. zwiad radiowy z ziemi i powietrza na trasie planowanego lotu, polegający na poszukiwaniu sygnałów radiowych mogących zakłócić pracę Drona Cargo. Asystował w testach oraz docelowych lotach, w tym obserwował lot z drugiego drona oraz zapewnił cyfrową komunikację głosową pomiędzy obserwatorami rozmieszczonymi na całej trasie. Pomimo niesprzyjającej pogody cała operacja zakończyła się sukcesem. Wnioski z pilotażowego lotu pomogą w przygotowaniu kolejnych dronowych transportów Cargo na dłuższych dystansach.

dron4

O technicznych kulisach organizacji lotu będzie można przeczytać na Facebookowym profilu Drony UKSW

W związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Infrastruktury działaniem na rzecz wsparcia walki z pandemią COVID-19 za pomocą dronów, flota bezzałogowców UKSW jest zarejestrowana w systemie PANSA UTM jako gotowa do podjęcia tych działań.

dron5  dron1

 

30 kwietnia 2020