Przejdź do treści

Europa świętuje podwójnie

EU1.jpgDzień Europy to także święto kierunku europeistyka na UKSW, którego studenci zdobywają szczegółową wiedzę na temat Unii Europejskiej.

Państwa należące do Unii Europejskiej świętują Dzień Europy 9 maja, tego bowiem dnia 1950 roku Robert Schuman przedstawił plan stworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która wraz z Europejską Wspólnotą Gospodarczą stała się fundamentem Unii Europejskiej. Natomiast 5 maja świętują kraje europejskie, które nie należą do UE, ale wchodzą w skład Rady Europy, która powstała tego dnia w 1949 roku.

Wiedzę o tych i wielu innych europejskich instytucjach oraz procesach polityczno-społeczno-kulturowych zdobywają studenci kierunku europeistyka na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym UKSW.

– Studenci nabywają wiedzę multidyscyplinarną – mówi dr hab. Piotr Bajda, prof. uczelni, kierownik kierunku europeistyka na UKSW. – Z jednej strony, omawiane na zajęciach tematy dotyczą nauk politycznych, stosunków międzynarodowych, czy nauk prawnych – w tym prawa międzynarodowego, z drugiej zaś historii i socjologii.  

Słuchacze kierunku poznają m.in. treści unijnych przepisów, zapoznają się z procesami społeczno-politycznymi zachodzącymi w Unii Europejskiej oraz uwarunkowaniami kulturowymi na Starym Kontynencie.  Rezultatem tak skonstruowanych studiów są wyjątkowe umiejętności analityczne i rozumienie treści unijnych przepisów, dróg i sposobów ich przyjmowania, jak również narodowej implementacji, kulturowych wymiarów procesów społeczno-politycznych.

Natomiast badania naukowe prowadzone w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich dotyczą m.in. polityki zagranicznej Polski i Unii Europejskiej, systemów partyjnych, modeli relacji państwo-Kościół w Unii Europejskiej, integracji oraz tożsamości europejskiej i wielokulturowości.

Studenci europeistyki pogłębiają wiedzę o UE w czasie wyjazdów zagranicznych. Między innymi od lat uczestniczą w Polsko-Niemieckiej Akademii Letniej, organizowanej przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji, Akademię Katolicką w Berlinie oraz Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego w Warszawie.  

– Celem Akademii jest pogłębianie dialogu polsko-niemieckiego w wymiarze zarówno teologicznym, jak i świeckim, który bazuje na nauczaniu katolickiej nauki społecznej. Nasze coroczne spotkania odbywają się pod koniec sierpnia w wielu polskich lub niemieckich miastach. Jest to tydzień intensywnych dyskusji naukowców, którzy poruszają tematy związane m.in. z relacjami polsko-niemieckimi, kryzysem ekologicznym, czy migracjami. Oprócz panelów dyskusyjnych jest również program kulturalny, dzięki któremu odwiedzamy najważniejsze muzea związane z historią Polski i Niemiec. W wydarzeniu biorą udział najlepsi studenci kierunków: europeistyka, politologia, bezpieczeństwo wewnętrzne czy dziennikarstwo na UKSW – mówi dr Bartosz Rydliński z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW.  

Studenci europeistyki mogą rozwijać swoje zainteresowania w Kole Naukowym Badań nad Europą. Przygotowują m.in. raporty na temat sytuacji Unii Europejskiej w czterech obszarach: polityka wewnętrzna, zewnętrzna, społeczeństwo i gospodarka: https://wse.uksw.edu.pl/studia/europeistyka/kolo-naukowe/

Więcej o kierunku europeistyka znajduje się na stronie: https://wse.uksw.edu.pl/studia/europeistyka/

Działalność Koła Naukowego Badań nad Europą można śledzić na Facebooku: https://www.facebook.com/kolonaukowe.BadanNadEuropa

 

05 maja 2021