Na UKSW, w auli Jana Pawła II na kampusie Dewajtis rozpoczęła się III edycja kongresu ruchu „Europa Christi” pod hasłem: „Europa dwóch płuc – Europa Ewangelii, prawdy i pokoju”.
Gości przybyłych na to wyjątkowe wydarzenie – ministrów, przedstawicieli organizacji, szkół oraz redakcji katolickich powitał Rektor UKSW, ks. prof. Stanisław Dziekoński. Wśród prelegentów warszawskiej sesji „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę” znalazł się m.in. kard. Stanisław Dziwisz. Obradom przewodniczy Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nauczanie Patrona Uniwersytetu, kardynała Stefana Wyszyńskiego determinuje nasz sposób myślenia, nie tylko o teraźniejszości, ale także o przyszłości uczelni. Święty Jan Paweł II jest dla nas postacią wyjątkową – jako papież Polak i doktor honoris causa UKSW (…) Sięgając do jego nauczania, dowiadujemy się nie tylko o tym, jak ważna jest rola rodziny w społeczeństwie, ale i o tym, jaka jest jej definicja – podkreślił Rektor UKSW, witając uczestników kongresu.
Europa musi wrócić do tego biblijnego wydarzenia, przypomnieć tę wielką prawdę chrześcijańską – że Chrystus nie tylko nauczał i czynił cuda, ale także prawdziwie Zmartwychwstał (…) Księgą wiodącą Ruchu Europa Christi są Dzieje Apostolskie. Głębokiej wiary, zapisanej na kartach Biblii oczekujemy zarówno w Polsce, jak i w całej Europie – zaznaczył ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi.”
Dziedzictwo Jana Pawła II posiada niesłychaną wartość (…) Dzisiejsze spotkanie widnieje pod patronatem wielkiego papieża – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz. W swojej prelekcji poruszył tematy związane z Janem Pawłem II – Patronem zjednoczonej Europy i Doktorem Kościoła.
Odpowiedzi na pytanie: Czy każdy ma prawo do małżeństwa i rodziny? na podstawie wskazań św. Jana Pawła II udzieli ks. prof. Mieczysław Ozorowski, Dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW. Ks. prof. dr hab. Adam Skreczko wygłosi przemówienie dotyczące wychowania jako sztuki wzajemnego obdarzania człowieczeństwem. Stanowisko kard. Stefana Wyszyńskiego na temat rodziny zaprezentuje ks. dr Zenon Hanas. Z kolei ks. prof. Jan Przybyłowski przedstawi prelekcję Rodzina jako wartość w firmach rodzinnych.
Ponadto wykłady na UKSW wygłoszą ks. prof. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Domenico Airoma z Alleanza Cattolica z Neapolu, ks. prof. dr Mariusz Kuciński z Centrum Studiów Ratzingera, prof. Eugenio Capozzi z Uniwersytetu w Neapolu, dr Pavol Mačala z Ružomberok na Słowacji, a także ks. prof. dr hab. Bogumił Gacka z MIC i Rodziny neokatechumenów.