Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się na UKSW 8 października w auli Jana Pawła II na terenie kampusu uniwersyteckiego przy ul. Dewajtis 5.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego, Jego Eminencji ks. kard. Kazimierza Nycza. Następnie orszak akademicki udał się do auli Jana Pawła II, gdzie odbyła się uroczysta sesja.
Jego Magnificencja, ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, Rektor UKSW przywitał wszystkich zebranych.
W swym przemówieniu nawiązał do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wymienił wiele inicjatyw naukowych i artystycznych, organizowanych na naszej Uczelni w ramach obchodów tego ważnego wydarzenia. Przypomniał w tym kontekście sylwetkę naszego Patrona ks. kardynała Sefana Wyszyńskiego, którego „nauczanie i postawa mają charakter ponadczasowy i stanowią także dla nas istotny punkt odniesienia w spojrzeniu na osobisty rozwój i dobro wspólne.”
Ksiądz Rektor przywołał także słowa papieża Jana Pawła II odnoszące się do roli i zadań stojących przed uniwerystetami katolickimi. Według Ojca Świetego na uczelniach tych spoczywa cywilizacyjna odpowiedzialność, która dotyczy wskazywania wartości stanowiących o sile uniwersytetów, ich odpowiedzialności za człowieka, za przyszłość kraju, Europy i świata. Zadaniem uniwersytetu katolickiego jest uczyć odróżniania prawdy od fałszu, dobra od zła, rzeczywistości od fikcji i dokonywania w tym względzie fundamentalnych wyborów – przypomniał słowa naszego największego doktora honoris causa Ks. Rektor. W stanowisku papieża Franciszka silnie wybrzmiewa także konieczność podążania za duchem czasu, a w konsekwencji uwzględnienia innowacyjności w katolickim środowisku akademickim. Wobec tego uniwersytety katolickie nie mogą ograniczyć się jedynie do debaty intelektualnej i edukacji opartej na badaniach podstawowych. Na nich spoczywa również odpowiedzialność za innowacyjność widoczną w rozwoju społeczno-gospodarczym całego społeczeństwa. Nasz Uniwersytet – jak zaznaczył Jego Magnificencja – bardzo dobrze wpisuje się w tę rolę. (..) Sięgając swoimi korzeniami najstarszych katolickich tradycji akademickich w Polsce, wyznacza dzisiaj trendy w zakresie rozwoju i wdrażania innowacji. W UKSW łączymy wartość nauk humanistycznych z innowacyjnym sposobem podejścia zarówno do dydaktyki, jak i sfery badawczej – pokreślił Ks. Rektor. A dowodem na to jest m.in. fakt stale rozwijanej współpracy z innymi instytucjami naukowo-badawczymi, wśród których w ostatnim czasie znalazła się między innymi Europejska Szkoła Zaawansowanych Szkoleń Okulistycznych przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano (ESASO). Wspólnie z tą jednostką tworzymy Szkołę Zaawansowanych Badań Medycznych, w której medycynę powiążemy z transformacją cyfrową.
W dalszej części przemówienia ks. prof. Dziekoński podkreslił, że prężny rozwój Uniwersytetu zawdzięczamy naszym naukowcom, którzy z powodzeniem aplikują o granty i stypednia naukowe. Ksiądz Rektor podkreslił, że 12 kierunków studiów zanotowało awans w prestiżowym rankingu Perspektywy 2018, a za podnoszeniem jakości kształcenia, działalności naukowej i dydaktycznej konsekwentnie idą prace mające na celu poszerzenie infrastruktury Uczelni. W krótkim czasie zakończony został remont najstarszego budynku naszej Alma Mater, a kolejnym krokiem inwestycyjnym jest rozpoczęta kilka tygodni temu budowa nowoczesnego Centrum Sportu na kampusie przy ul. Wóycickiego. Już pod koniec tego miesiąca rozpoczniemy budowę trzeciego kampusu w Dziekanowie Leśnym – Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii. Założeniem programowym tego Centrum jest integracja badań naukowych oraz działalności rozwojowej w obszarze nauki, technologii i gospodarki cyfrowej. Tym samym Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozszerza swoją aktywność w procesie trwającej globalnej rewolucji cyfrowej, obejmującej praktycznie wszystkie dziedziny życia – powiedział Ks. Rektor. Na koniec przemówienia Jego Magnificencja zaznaczył, iż podjęte na UKSW działania i wewnętrzne reformy zapoczątkowane już kilka lat temu doskonale wpisują się w założenia Ustawy 2.0.
Za pracę na rzecz rozwoju Uniwersytetu Ksiądz Rektor podziękował całej społeczności akademickiej. Specjalne podziękowania za nieustające wspracie skierował do kardynała Kazimierza Nycza, Wielkiego Kanclerza Wydziałów Kościelnych UKSW. Jestem przekonany, że 20-lecie powstania UKSW będziemy świętować nie tylko jako uczelnia silna i znacząca w Polsce, ale też rozpoznawalna poza jej granicami – zakonczył swoje przemówienie ks. prof. Stanisław Dziekoński.
List prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytała Dyrektor Generalna Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych. Kamil Fijałkowski, sekretarz Komitetu Społecznego Rady Ministrów odczytał list, który wystosowała do zebranych wiceprezes Rady Ministrów Beta Szydło, zaś profesor Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury odczytał list Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przemówienia okolicznościowe wygłosili także Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski, Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Muller oraz doktor Giuseppe Guarnaccio, generalny dyrektor wykonawczy Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w dziedzinie Okulistyki (ESASO).
W dalszej części uroczystości odbyła się immatrykulacja studentów i doktorantów, którą przeprowadziła prof. UKSW dr hab. Anna Fidelus, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia. Nastąpiło także przekazanie Sztandaru UKSW nowoprzyjętym studentom. W ich imieniu głos zabrała przewodnicząca Zarządu Samorządu Studentów UKSW, Paulina Seremak. Po niej wystąpił Igor Kilanowski, przewodniczący Samorządu Doktorantów.
Tegoroczny wykład inauguracyjny pt. „Prymasi Polski Odrodzonej” wygłosił Metropolita Gnieźnieński, Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski. Przybliżył w nim osoby i działalność dwóch wybitnych Prymasów kard. Edmunda Dalbora oraz kard. Augusta Hlonda.
Na koniec uroczystości błogosławieństwa zebranym udzielił Jego Eminencja Ks. Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW.
Po części oficjalnej rozpoczęła się Jubileuszowa Gala Inauguracyjna pt. „UKSW w 100-lecie Niepodległości Polski”. Swój program zaprezentowali znakomici artyści: Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski, Bogdan Kierejsza, Krzysztof Cezary Buszman oraz Cappella Gedanensis.
Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii
Listy okolicznościowe:
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska
Wicemarszałek Senatu Maria Koc
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński
Wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska
Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ardanowski
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Igor Kotsan Rektor Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku