Przejdź do treści

Granty na projekty studentów

nagroda-mein.jpgTrzy studenckie koła naukowe z Wydziału Nauk Humanistycznych i Collegium Medicum otrzymały dofinansowanie w ramach programu MEiN „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

„Edycja krytyczna powieści »Leszek Biały« M.D. Krajewskiego”, „Rola markerów zapalnych i włóknienia, nowych parametrów echokardiograficznych po przebyciu COVID 19” oraz „Ocena przydatności klinicznej komórek ASC w supresji stanu zapalnego u chorych na COVID-19” – tak brzmią tytuły nagrodzonych prac. Dofinansowanie w kwocie około 40 i 70 tysięcy złotych na realizację projektów przyznano w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki, którego nabór odbył się jesienią ubiegłego roku.

Projekt „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” skierowany jest do kół naukowych, których aktywność obejmuje działania na rzecz technologii i gospodarki. Program docenia także projekty, które wpływają na rozwój kompetencji miękkich członków kół naukowych oraz takie, które zakładają komercjalizację wyników badań.

– Nasz projekt wpisuje się w punkt dotyczący rozwoju kompetencji miękkich, a planowana przez nas publikacja „Leszka Białego” w formie papierowej, cyfrowej oraz w wersji dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku, niewątpliwie należy do działań, których celem jest szerokie rozpowszechnienie wkustosz_logo.pngyników badań. Z perspektywy polskiego edytorstwa naukowego projekt ten jest innowacyjny ze względu na przedmiot badań – pracujemy nad pierwszym wydaniem krytycznym powieści z okresu oświecenia – mówi Emilia Zaczkowska-Szypowska, prezes „Kustosza”.

Członkowie Koła podkreślają, że cała przyznana kwota przeznaczona będzie na proces wydawniczy, nad którym prace potrwają rok. Po tym czasie planowane jest wydanie publikacji książkowej, edycji cyfrowej i wersji dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku.

– Prace nad edycją rozpoczęliśmy już pod koniec 2018 roku. Wykonujemy ją w pięcioosobowym zespole wraz z opiekunką Koła, dr Magdaleną Bober- Jankowską. Pozytywne rozpatrzenie naszego projektu jest dla nas dużym wyróżnieniem, a otrzymana kwota pozwoli na publikację wyników naszej pracy – dodaje Emilia Zaczkowska-Szypowska.

Głównym zadaniem Koła Naukowego Edytorstwa „Kustosz”, który działa na Wydziale Nauk Humanistycznych jest pogłębianie zainteresowań w dziedzinie edytorstwa i przygotowanie tekstów dawnej literatury polskiej do wydania.

Nagrodzone prace kół naukowych z Wydziału Medycznego UKSW dotyczą innowacyjnych badań w kontekście pandemii COVID-19.

– Uzyskane środki zostaną przeznaczone na realizację projektu Sekcji Medycyny Regeneracyjnej i Komórek Macierzystych pn. „Ocena przydatności klinicznej komórek ASC w supresji stanu zapalnego u chorych na COVID-19”. Jego celem będzie zbadanie populacji ludzkich komórek macierzystych ASC CD34+ CD146+, których właściwości immunosupresyjne mogą mieć istotny wpływ na zahamowanie tzw. burzy cytokinowej u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Badania, realizowane pod opieką prof. dr hab. Krzysztofa Marycza, zostaną wykonane przy pomocy zaawansowanych technik biologii molekularnej i hodowli komórkowych – mówi prezes Studenckiego Koła Naukowego UKSW Medycyny Opartej na Faktach, Paweł Bochomulski.

Początkowo działalność Koła opierała się na zagadnieniach, dotyczących medycyny regeneracyjnej. W marcu 2021 roku Koło zostało przekształcone w interdyscyplinarne – każdy członek może powołać sekcje, które zajmują się wybranymi tematami z zakresu medycyny. Obecnie grupa liczy 31 osób. Celem Koła jest wszechstronny rozwój naukowy.kn-medycyna-uksw.PNG

– Ponadto w naszym Kole działa Sekcja Parazytologii pod opieką Pana mgr Adama Kaczmarka. Ze środków otrzymanych od prorektor ds. studenckich prof. Anny Fidelus analizujemy występowanie i różnorodność genetyczną Blastocystis hominis u różnych gatunków zwierząt. Weryfikacja prewalencji tego pasożyta w otoczeniu człowieka pozwoli na ocenę ryzyka zachorowania na blastocystozę – podkreśla prezes Koła.

Koło Naukowe Kardiologii UKSW otrzymało grant w wysokości 36 tysięcy złotych przeznaczony na realizację projektu „Rola markerów zapalnych i włóknienia, nowych parametrów echokardiograficznych po przebyciu COVID-19”.

– Koło stawia na rozwój umiejętności i zainteresowań z zakresu kardiologii wśród studentów kierunku lekarskiego. Planujemy realizować te zamiary m.in. poprzez organizację webinarów, redagowanie artykułów naukowych oraz dyżury w szpitalu. Nasza organizacja została utworzona w listopadzie 2020, liczy 10 członków i 67 sympatyków – zaznacza Agata Olecka, prezes Koła Naukowego Kardiologii UKSW.

  

18 maja 2021