Przejdź do treści

Jedyna taka drukarka 3D do metali na wschód od Łaby

drukarka3d mcbukswCentrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW zyskało nowoczesne urządzenie do druku 3D z metalu. Drukarka służyć będzie realizacji projektów w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym naszej Uczelni.

Urządzenie Aconity MINI do wytwarzania przyrostowego w technologii topienia laserowego w złożu proszku – potocznie nazywane drukarką 3D w metalu – jest pierwszą taką instalacją w naszej części Europy. To urządzenie firmy Aconity GmbH jest  szczególnie interesujące i obiecujące dla rozwoju polskiej nauki i gospodarki.  

– Aconity MINI, czyli drukarka 3D do metali, służy do  opracowywania parametrów procesu topienia laserowego w złożu proszku. Może ono wytwarzać obiekty metaliczne z powszechnie stosowanych w przemyśle stopów tytanu, aluminium czy stali, ale jego największą zaletą jest pełna otwartość umożliwiająca kontrolę dowolnego parametru i możliwość dostosowania wielu parametrów niedostępnych w innych urządzeniach produkcyjnych – wyjaśnia dr inż. Bartłomiej Wysocki z Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW.

Urządzenie zakupione przez nasz Uniwersytet umożliwia analizę procesu topienia laserowego w złożu proszku i kontrolę przemian fazowych, które zachodzą w materiałach dzięki zastosowaniu platformy grzanej do temperatury 800 C. Jako jedyne na rynku Aconity MINI umożliwia szeroki zakres kontroli ogniskowej oraz przepływu gazów ochronnych. Dzięki temu może upodabniać się do innych urządzeń, a tym samym opracowane na nim parametry mogą być przenoszone na inne większe urządzenia produkcyjne. Ponadto dzięki zastosowaniu wibracyjnego rozgarniacza proszku umożliwia ono pracę z nanomateriałami, a redukcja wielkości platformy umożliwia pracę nawet z bardzo niewielkimi ilościami eksperymentalnych materiałów, które zawierają pierwiastki ziem rzadkich czy metale szlachetne.

DJI 0443

Nowoczesna drukarka 3D Aconity MINI

Najnowocześniejsza drukarka 3D do metali znajduje się w  Laboratorium Druku 3D w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym na kampusie UKSW w Dziekanowie Leśnym.  Celem Laboratorium Druku 3D jest rozwój technologii wytwarzania przyrostowego ze szczególnym naciskiem na projektowanie i wytwarzanie nowych materiałów oraz opracowywanie parametrów ich przetwarzania. Drukarka 3D do metali może być wykorzystana przez instytuty i firmy, które zajmują się opracowywaniem nowych materiałów i chcą m.in. stworzyć ich prototypy.

Oprócz drukarek 3D na trzecim kampusie Uniwersytetu w Dziekanowie Leśnym znajdą się m.in. superkomputer CATO, narzędzia do tworzenia trójwymiarowych materiałów interaktywnych, zaawansowane oprogramowania komputerowe czy nowoczesny sprzęt RTV. W ramach projektu stworzone zostaną dedykowane dziedzinom technicznym sale oraz laboratoria, m.in. wielkoskalowego przetwarzania danych, cyberbezpieczeństwa, systemów łączności czy metod numerycznych i analiz.

Działalność Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW pozwoli na rozwój UKSW w dziedzinie nauk cyfrowych. Przyczyni się także do stworzenia nowatorskich rozwiązań technologicznych, które zostaną wdrożone w gospodarkę i pozwolą na realizację zadań związanych z transformacją cyfrową.

Projekty badawcze powstaną pod okiem wielu uznanych specjalistów z obszaru Data Science, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, cyberbezpieczeństwa, nauk medycznych, technicznych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych.

Szczegółowe informacje o Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym można znaleźć na stronie projektu: https://cnt.edu.pl/projekty/mcb/

05 maja 2022