Przejdź do treści

Język polski dla cudzoziemców

Zajęcia językowe UKSWSzkoła Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW po raz trzeci otrzymała uprawnienia do przeprowadzania państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego.

Certyfikat uzyskany po zdaniu egzaminu jest jedynym państwowym dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego na określonym poziomie zaawansowania. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie obcokrajowcy mogą zdawać egzaminy na poziomach B1, B2, C1 lub C2.

Zajęcia językowe UKSW - zdjęcie ilustracyjne

– Uprawnienia to dowód na to, iż nasz ośrodek egzaminacyjny działa na najwyższym poziomie i pracuje w nim kadra wykwalifikowanych specjalistów, w znacznej części związanych z Wydziałem Nauk Humanistycznych na naszej uczelni – podkreśla dr Karolina Zioło – Pużuk, p.o. kierownika zakładu Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UKSW.

Do egzaminu przystępują osoby, które chcą udokumentować poziom swej biegłości w języku polskim. – Coraz częściej certyfikat językowy wymagany jest od zatrudnianych w Polsce cudzoziemców. Zdobywają go też cudzoziemcy starający się o miejsce na polskich uczelniach. Certyfikat na odpowiedni poziomie jest też niezbędny do tego, aby ubiegać się o polskie obywatelstwo – wyjaśnia dr Karolina Zioło – Pużuk.

Zainteresowani mają do wyboru dwa rodzaje grup egzaminacyjnych: dostosowaną do potrzeb osób dorosłych oraz dostosowaną do potrzeb dzieci i młodzieży. Egzamin adresowany do młodszych kandydatów różni się od egzaminu dla dorosłych tematyką tekstów oraz typem zadań i instrukcji, które zostały dostosowane do potrzeb i możliwości rozwojowych uczniów w wieku szkolnym. 

Egzaminy certyfikacyjne oparte są na europejskich standardach zgodnych z zaleceniami Rady Europy. Odbywają się według harmonogramu ustalanego przez Państwową Komisję ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.

Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW została utworzona w 2008 roku. W jej ofercie znajdują się kursy grupowe lub indywidualne języka polskiego jako obcego. Dotychczas jednostka organizowała m. in. Szkołę Letnią Języka Polskiego i Kultury Polskiej czy letnie adaptacyjne Intensywne Kursy Językowe dla uczestników programu Erasmus.

Lektorzy zatrudnieni w szkole to wykwalifikowana kadra z dużym doświadczeniem dydaktycznym, indywidualnym podejściem do każdego ucznia i jego potrzeb. Zajęcia prowadzone są w oparciu o różnorodne materiały autorskie, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

W 2012 roku Szkoła została laureatem konkursu EDUinspiracje, zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Nagrodę w kategorii instytucjonalnej przyznano za projekt „Uczenie się przez całe życie”. Aktualnie w Szkole prowadzone są kursy dla pochodzących z Białorusi stypendystów programu im. Konstantego Kalinowskiego.

20 lipca 2021