Przejdź do treści

Kanoniści o procedurach związanych z utratą stanu duchownego

 DSC9426 1 DSC9426 1 DSC9426 1Przyczyny i procedury związane z utratą stanu duchownego były tematem międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się na UKSW. 

W konferencji wzięli udział goście z Rzymu: przewodniczący Papieskiej Rady ds. Teksów Prawnych abp prof. dr Filippo Iannone OCarm oraz podsekretarz Kongregacji Nauki Wiary ks. prof. dr Matteo Visioli.

 DSC9426 1

Na zdjęciu abp prof. dr Filippo Iannone OCarm, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Teksów Prawnych

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Teksów Prawnych omówił przeprowadzoną w ostatnich latach reformę przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczących sankcji i kar kościelnych. Hierarcha zwrócił uwagę, że jednym z kryteriów reformy kodeksu było zapewnienie większej ochrony wspólnocie i jednoczesne zadbanie o naprawienie przez popełniających przestępstwa zgorszenia i wynagrodzenia szkody. 

– Kolejnym celem, który sobie postawiliśmy jest zapewnienie ordynariuszowi niezbędnych środków do zapobiegania przestępstwom, oraz aby mógł interweniować na czas w celu skorygowania sytuacji zanim stanie się jeszcze bardziej poważana – wyjaśnił abp prof. dr Filippo Iannone OCarm.

Z kolei o wydaleniu ze stanu duchownego i innych karach, nakładanych wyłącznie przez Kongregację Nauki Wiary mówił ks. prof. dr Matteo Visioli. Profesor z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie wskazał, że kara wydalenia jest najwyższą karą dla duchownych. – Zastrzeżona jest ona dla przestępstw wyraźnie wskazanych w przepisach prawa, które ponadto są przestępstwami przeciwko wierze lub najcięższymi przestępstwami przeciwko moralności lub świętości sakramentów – mówił ekspert.

 DSC9438 1

Na zdjęciu od lewej: o. prof. dr hab. Wiesław Kiwior OCD i ks. prof. dr Matteo Visioli

Perspektywę Kościoła w Polsce i jego odpowiedź na przestępstwa seksualne wobec małoletnich popełniane przez duchownych zaprezentował ks. dr Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (UPJPII). Wskazał, że Kościół w Polsce w ostatnich latach doczekał się całościowej odpowiedzi na przestępstwa seksualne popełniane przez duchownych wobec osób małoletnich.

– Ale trzeba też uczciwie powiedzieć, że ten proces nie odbył się w próżni. On by się nie dokonał, gdyby nie istotne działania wewnątrzkościelne. Myślę tu przede wszystkim o zmianie prawa kościelnego, ale także o ważnych czynnikach zewnętrznych, jak chociażby działalność mediów, która nas mocno zmobilizowała, żeby te elementy odpowiedzi wypracować – powiedział ks. dr Studnicki.

Na odpowiedzialność biskupa diecezjalnego za swoich prezbiterów zwrócił uwagę ks. dr hab. Piotr Majer, prof. ucz., natomiast o aspektach utraty stanu duchownego przez członków instytutu zakonnego mówił ks. dr hab. Marek Stokłosa SCJ, prof. ucz.  Z kolei o możliwościach stosowania kary wydalenia ze stanu duchownego przez trybunał diecezjalny według KOdeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku mówił dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW o. dr hab. Dariusz Borek OCarm., prof. ucz.

Organizatorem konferencji był Wydział Prawa Kanonicznego UKSW przy współpracy ze Studencko-Doktoranckim Kołem Naukowym Prawa Kanonicznego Regula iuris. Wydarzenie objęli patronatem prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński oraz rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Konferencja współfinansowana była przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Doskonała Nauka – Wsparcie konferencji naukowych. Relacja z wydarzenia dostępna jest na kanale UKSW na YouTube.

 DSC9555 1

Na zdjęciu organizatorzy konferencji „Przyczyny i procedury utraty stanu duchownego w aktualnym prawodawstwie Kościoła katolickiego” z abp prof. dr. Filippem Iannonem OCarm

06 grudnia 2021