Kierownik Uniwersytetu Otwartego UO UKSW dr Kazimierz Szałata wziął udział w światowym kolokwium „By nie zostawić nikogo na poboczu drogi” w Watykanie.
Organizatorem tego niecodziennego spotkania przedstawicieli wszystkich kontynentów, którzy są angażowani w rehabilitację osób dotkniętych wykluczeniem społecznym z powodu choroby Hansena (trądu) były: Dykasteria Integralnego Rozwoju Człowieka, Fundacja Raoula Follereau oraz japońska fundacja Sasakawa.
Do uczestników spotkania specjalne przesłanie wystosował papież Franciszek. W ciągu wieków Kościół Katolicki odegrał najpoważniejszą rolę w niesieniu pomocy tym, których za życia traktowano jak umarłych. Stąd nie bez znaczenia był wybór miejsca na to spotkanie. Uczestnicy spotkania wystosowali wspólny apel o prawo do godnego życia dla wszystkich ludzi, bez względu na stan zdrowotny i bez względu na wygląd. Dr Kazimierz Szałata od listopada 2021 roku stoi na czele Międzynarodowej Unii Raoula Follereau.
Fundacja Raoula Follereau jest największą międzynarodową instytucją niosąca pomoc trędowatym. Dzięki jej rozsianym po całym świecie placówkom i przedstawicielstwom pomoc dociera tam, gdzie są najpilniejsze potrzeby. W Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Raoula Follereau zrzeszona jest też Fundacja Polska Raoula Follereau. Niesie ona pomoc trędowatym, cierpiącym z powodu głodu, ubóstwa i analfabetyzmu. Oprócz wsparcia szpitali i ośrodków dla chorych fundacja buduje studnie, współfinansuje ośrodki dożywiania i edukacji dzieci. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej, utrzymuje się wyłącznie z indywidualnych ofiar.