Zachęcamy do korzystania z bezpłatnego poradnictwa psychologicznego na terenie Uczelni przez wszystkich studentów UKSW (w szczególności przez osoby z niepełnosprawnościami).
Podjęcie studiów jest dla wielu osób nie tylko wyzwaniem edukacyjnym, ale również organizacyjnym. Niejednokrotnie związany jest z okresem dłuższego rozstania z rodziną, przyjaciółmi i podjęcia nowego wyzwania, jakim jest kształcenie akademickie. Konieczność przeorganizowania dotychczasowego życia, dostosowania się do nowego środowiska, wymagań, nierzadko wywołuje silny stres i obawy, czy wszystkiemu podołam. Mogą ujawnić się różnorodne emocje, nie zawsze spójne, prowadzące nawet do podważania zasadności podjęcia studiów. Są to reakcje charakterystyczne dla adaptacji do nowych sytuacji i obowiązków.
W jaki sposób radzić sobie ze stresem adaptacyjnym w tej nowej sytuacji?
Jeśli odnalezienie się w nowej sytuacji akademickiej staje się dla Ciebie szczególną trudnością, jeśli czujesz długotrwały stres, doświadczasz stanów lękowych, które utrudniają Ci funkcjonowanie, bądź masz problemy z integracją w grupie, wchodzisz w konflikty, masz problemy osobiste – zapraszamy do skorzystania z BEZPŁATNYCH KONSULTACJI PSYCHOLOGICZNYCH dla studentów wszystkich kierunków Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Wystarczy, że wypełnisz formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej UKSW (https://uksw.edu.pl/pl/poradnictwo-psychologiczne-dla-studentow-uksw), a mailowo zostanie Tobie wysłany proponowany termin konsultacji.
Studenci z niepełnosprawnością mogą liczyć na pomoc w dostosowaniu warunków kształcenia i funkcjonowania społecznego w środowisku akademickim koordynowaną przez Pełnomocnika Rektora ds. osób z niepełnosprawnością. (więcej informacji na stonie: https://uksw.edu.pl/pl/studenci-niepelnosprawni)
– „Ma być wysoka średnia, nie ma możliwości byś czegoś nie zaliczyła, wszyscy mają Cię lubić – tak sobie myślę każdego dnia. Powinno mnie to motywować do działania, dlaczego tak nie jest? Dlaczego czuję lęk?…”
-„Codziennie muszę ze sobą walczyć! Czuję silny lęk, gdy mam przyjść na uczelnię. Boję się, że mogę się jakoś głupio zachować i wszyscy pomyślą, że coś ze mną nie tak …”
-„Nie zaliczę tego semestru…”
-„Nie mam siły i motywacji, aby zabrać się za naukę. Spotkania ze znajomymi też odpuściłem…”
Odnajdujesz siebie w opisanych sytuacjach? Pamiętaj, że są osoby, które chętnie Tobie pomogą. Daj sobie szansę, poczuć radość ze studiowania!