Bartłomiej Oręziak, Bartosz Gromko i Studencko-doktoranckie Koło Naukowe Regula Iuris UKSW to tegoroczni laureaci konkursu DOCUP 2020, organizowanego przez Doktoranckie Forum Uniwersytetów Polskich.
Główne zadania Forum polegają na współpracy z organizacjami doktoranckimi w Polsce i za granicą, reprezentacją środowiska doktoranckiego na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej oraz organizacją inicjatyw naukowych. Konkurs DOCUP przeznaczony jest dla uczestników studiów doktoranckich uniwersytetów zrzeszonych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP). Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: działalność samorządowa doktoranta, działalność naukowa, wydarzenie naukowe i wydarzenie samorządowe.
W tym roku aż trójka reprezentantów UKSW zdobyła miejsca na podium. Doceniono pracę naukową dwóch doktorantów: Bartłomieja Oręziaka z Wydziału Prawa i Administracji (I miejsce) i Bartosza Gromko z Wydziału Społeczno- Ekonomicznego (II miejsce). Z kolei na III miejscu w kategorii wydarzenie naukowe uplasowało się Studencko-doktoranckie Koło Naukowe Regula Iuris, działające na Wydziale Prawa Kanonicznego.
Dla laureatów wyróżnienia były miłym zaskoczeniem. – Bardzo ucieszyłem się, że moje osiągnięcia naukowe zostały docenione. To ogromna motywacja do dalszego działania – podkreśla Bartłomiej Oręziak, doktorant w Katedrze Ochrony Praw Człowieka i Prawa Międzynarodowego Humanitarnego WPiA UKSW. Bartłomiej jest autorem wielu artykułów naukowych, kierownikiem oraz wykonawcą w międzynarodowych i krajowych projektach badawczych, organizatorem konferencji naukowych, a także stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego zainteresowania badawcze obejmują tematykę prawa i procesu karnego, ochrony praw człowieka, prawa własności intelektualnej i prawa nowych technologii, stąd temat jego rozprawy doktorskiej: „Cyfrowa medycyna. Prawo do zdrowia z perspektywy transgranicznego świadczenia usług telemedycznych w Unii Europejskiej”. Oprócz zainteresowań ściśle naukowych, pasją Bartłomieja jest literatura fantastyczna oraz film.
– Byłem mocno zaskoczony zajęciem drugiego miejsca w konkursie DOCUP. Miło, że moje osiągnięcia spotkały się z uznaniem jurorów – zaznacza z kolei Bartosz Gromko, autor pracy doktorskiej pt.„Relacje Włoskiej Partii Komunistycznej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej 1948-1990”. W swoich badaniach zajmuje się historią polityczną Włoch, zimnowojennymi relacjami międzypartyjnymi i historią włoskiej lewicy. Jest stypendystą włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a obecnie kierownikiem, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, projektu pt.: „Włoska Partia Komunistyczna wobec wydarzeń w Polsce 1980-1989”. Podróże, literatura, kinematografia oraz piłka nożna – to hobby, które Bartosz realizuje w wolnym czasie.
Otrzymaliśmy również wyróżnienie DOCUP 2020 w kategorii wydarzenie naukowe za organizacje Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych, który odbywa się cyklicznie od 5 lat. Konkurs składa się z dwóch etapów: szkolnego i finałowego. W pierwszym corocznie bierze udział około 1000 osób z ponad 100 szkół ponadpodstawowych. Do etapu finałowego, który odbywa się w murach naszego Uniwersytetu zapraszanych jest 150 osób z najlepszym wynikiem. Nagrodą główną jest indeks na Wydział Prawa Kanonicznego.
O działaniach Koła Naukowego Regula Iuris mówi jego prezes Rafał Borowy: – Nasze Koło zostało założone w grudniu 2016 roku z inicjatywy studentów i doktorantów Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW. Obecnie liczy 23 członków, a wśród opiekunów naukowych koła znajdują się ks. dr Jan Dohnalik oraz ks. dr hab. Marek Stokłosa SCJ, prof. ucz., Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej UKSW. Jako Koło staramy się wpływać na rozwoju naukowy studentów i doktorantów, szczególnie w zakresie prawa kanonicznego i dziedzin pomocniczych. Każda osoba, która działa w Kole ma swoje zainteresowania. Nie da się ukryć, że kanoniczne prawo małżeńskie czy prawo o sakramentach jest tą gałęzią prawa kanonicznego, która posiada najwięcej pasjonatów. Członkami Koła są także studenci i absolwenci wydziału prawa, dlatego nie są nam obce badania prawno-porównawcze prawa świeckiego z prawem kanonicznym. Oprócz wyróżnionej inicjatywy, organizujemy wyjazdy naukowe, podczas których kanoniści mają możliwość zapoznania się m.in. z funkcjonowaniem zagranicznych instytucji i urzędów. Oprócz tego organizujemy ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje, których owocem są recenzowane monografie naukowe, redagowane przez członków naszego Koła.