Przejdź do treści

Laureatki konkursu Miniatura 5

badania medycynaBadaczki z Wydziału Medycznego. Collegium Medicum UKSW otrzymały granty w ramach programu Narodowego Centrum Nauki. Na prowadzone projekty naukowe pozyskały blisko 100 tysięcy złotych.

Projekt dr n. med. i n. o zdr. Pauliny Wilczyńskiej 

Dr n. med i n. o zdr. Paulina Wilczyńska, asystent w Zakładzie Biochemii i Diagnostyki Laboratoryjnej Wydziału Medycznego. Collegium Medicum UKSW na badania nad określeniem udziału bakterii bytujących w jelicie płodu pozyskała 49 422 złote.

– Materiał badawczy w niniejszych badaniach wstępnych stanowić będzie innowacyjny materiał diagnostyczny – smółka, która wykazuje cechy specyficznego dla płodu materiału biologicznego, odkładanego w jelicie, wyłącznie w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego – podkreśla dr Wilczyńska.

Prowadzony projekt przyczyni się do pogłębienia wiedzy na temat wpływu mikroorganizmów na organizm człowieka oraz będzie stanowiło rzetelną bazę do dalszych badań. Badania zweryfikują hipotezę mówiącą o tym, że proteazy pochodzenia bakteryjnego obecne w środowisku wewnątrzmacicznym mogą być częścią całkowitej aktywności proteolitycznej jelita płodu.

Projekt pt. „Udział mikrobiomu w kształtowaniu całkowitej aktywności proteolitycznej jelita płodu” rozpocznie się w styczniu 2022 r. i potrwa 12 miesięcy. 

IMG 0112

Zainteresowania badawcze dr n. med. Pauliny Wilczyńskiej dotyczą badania wpływu czynników epigenetycznych na rozwój płodu i przygotowanie go do podjęcia funkcji pourodzeniowych. Dr Wilczyńska obroniła doktorat z nauk medycznych i nauk o zdrowiu w 2019 roku na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W latach 2018-2019 prowadziła zajęcia w Katedrze Biochemii II Wydziału Lekarskiego WUM, w latach 2019-2021 pracowała jako asystent, a później adiunkt w Katedrze Biochemii i Mikrobiologii Instytutu Biologii SGGW. Od 2021 roku jest asystentem w Zakładzie Biochemii i Diagnostyki Laboratoryjnej na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum UKSW.

Badania dr n. med. Aleksandry Stangret

„Ekspresja wybranych cytokin w ocenie krążenia wieńcowego u chorych z ostrym zespołem wieńcowym bez ciasnych zwężeń w tętnicach wieńcowych (MINOCA)” to tytuł projektu dr n. med. Aleksandry Stangret, na który uzyskała finansowanie w kwocie 48 400 złotych. Projekt potrwa 12 miesięcy.

– Do tej pory nie było żadnych opracowań naukowych uwzględniających połączoną wartość stężeń omawianych cytokin w odniesieniu do patomechanizmu zarówno MINOCA, jak też choroby niedokrwiennej serca. Celem niniejszego badania jest ustalenie zależności pomiędzy stężeniem wybranych cytokin: wisfatyny, fraktalkiny i łożyskowego czynnika wzrostu u pacjentów z MINOCA – mówi dr Stangret.

Aleksandra Stangret 530x530

Dr n med. Aleksandra Stangret jest absolwentką studiów magisterskich i doktoranckich na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, adiunktem w Katedrze i Zakładzie Patologii Ogólnej i Doświadczalnej na Wydziale Lekarskim WUM, adiunktem na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum UKSW, a także członkiem wydziałowej komisji ds. programu studiów. Prowadzi badania, dotyczące roli wybranych cytokin w procesach zapalnych i angiogenetycznych stanowiących molekularne podstawy rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

16 grudnia 2021