Przeszkolenie wojskowe wzmacnia pewność siebie i wyrabia dobre nawyki – mówi o Legii Akademickiej Szymon Nosek, student trzeciego roku bezpieczeństwa wewnętrznego UKSW.
Skąd się Pan dowiedział o Legii Akademickiej i dlaczego zdecydował się Pan na udział w Programie?
O Programie dowiedziałem się z plakatów i opowieści znajomych. Na początku miał to być jedynie sposób na zaliczenie praktyk studenckich. Nie chciałem ich odbywać w jakimś standardowym miejscu. Jednak już podczas zajęć teoretycznych odkryłem, że jest to bardzo ciekawy program a tematyka wojskowa jest niezwykle interesująca. Zajęcia praktyczne na poligonie utwierdziły mnie w tym przekonaniu.
Czy zajęcia teoretyczne Programu nie kolidowały z zajęciami akademickimi?
Zajęcia Legii nie kolidowały w żadnym wypadku z programem studiów. Odbywały się one zwykle po południu i wieczorem. Poza tym byliśmy podzieleni na wiele grup, co dawało możliwość uczestniczenia w zajęciach z inna grupą. W przypadku nieobecności na zajęciach mogliśmy je w każdej chwili nadrobić.
A proces rekrutacyjny do Programu – czy jest skomplikowany?
Na UKSW jest to wszystko bardzo sprawnie zorganizowane. Tak naprawdę wystarczą chęci, a nasi koordynatorzy dopilnują tego, abyśmy bez problemu przeszli przez wszystkie procedury.
Dlaczego warto aplikować do Legii Akademickiej? Co Panu dały te zajęcia?
Przede wszystkim poznałem rzemiosło żołnierskie. To coś, czego nie da się kupić, a w dzisiejszych, niepewnych czasach pokój nie jest nam dany raz na zawsze. Prędzej czy później jakiś konflikt nastąpi i należy być do niego przygotowanym.
Na zdjęciu: Szymon Nosek, student trzeciego roku bezpieczeństwa wewnętrznego podczas przeszkolenia praktycznego w ramach Legii Akademickiej, lipiec/ sierpień 2021
A czy zajęcia praktyczne na poligonie były trudne?
I tak, i nie. Jeśli chodzi o zajęcia fizyczne, to osoby, które na co dzień aktywnie spędzają czas nie miały z nimi problemów. Trzeba jednak pamiętać, że ekwipunek żołnierza i broń mają swoją wagę, do tego dochodzi liczba kilometrów, zadania na poligonie i temperatury letnie, więc czasem przychodziły trudniejsze chwile. Nauczyciele pilnowali, aby wszystkie zadania były wykonane rzetelnie i zgodnie z planem. Jednak słabsi fizycznie studenci, tacy prosto „zza biurka”, którzy nie dawali sobie rady z forsującymi ćwiczeniami, byli kierowani do innych działań i w ten sposób realizowali zadany program.
Czy poleciłby Pan przystąpienie do programu Legia Akademicka innym studentom?
Oczywiście! Wojsko dało mi pewność siebie, podbudowało moralnie. Poza tym wiadomo – dryl żołnierski wyrabia systematyczność, punktualność, rzetelność oraz odpowiedzialność. Polecam te zajęcia każdemu, kto rzeczywiście chce się czegoś nauczyć i zdobyć nowe doświadczenia.
Rozmawiała Katarzyna Dominiak
Rekrutacja do V edycji Legii Akadmieckiej rusza 3 stycznia 2022 r. Szczegółowe informacje na stronie głównej w zakładce studia oraz u koordynatora programu, Jacka Kołoty j.kolota@uksw.edu.pl.