W niedzielne południe papieski legat kard. Marcello Semeraro ogłosił błogosławionym kard. Stefana Wyszyńskiego. Na ołtarze wyniesiona została również m. Elżbieta Róża Czacka.
Mszę św. beatyfikacyjną w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie koncelebrowało 5 kardynałów, 130 biskupów i 600 księży, w tym rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. W uroczystościach, które odbyły się 12 września, wzięła udział także delegacja naszego Uniwersytetu.
Na zdjęciu odsłonięcie obrazu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Fot. KEP
Podczas homilii delegat papieski mówił o duchowości maryjnej nowych błogosławionych oraz znaczeniu polskich świętych dla całego Kościoła.
– Ta świątynia wzniesiona przez naród polski jako votum wdzięczności za bliskość i obecność Boga w chwalebnej i bolesnej historii tego kraju jest dzisiaj świadkiem kolejnego potwierdzenia: Polska jest narodem maryjnym – mówił kard. Semeraro. Podkreślił, że Polska ofiarowała w przeszłości i ofiarowuje Kościołowi wybitne postacie świętych, bożych mężczyzn i kobiet. – Dziś Pan powołuje autentycznych świadków świętości ku czci i chwale swego imienia – zaznaczył.
Kard. Semeraro zwrócił uwagę na niezłomną postawę Prymasa Tysiąclecia. – Kierował odważnie, wytrwałe i zdecydowanie łodzią Kościoła w Polsce. W walce o obronę wolności polskich kobiet i mężczyzn często powtarzał „kto nienawidzi już przegrał”. W niczym się nie oszczędzał, znosił wszelkie upokorzenia i cierpienia, których punktem kulminacyjnym były trzy lata spędzone w więzieniu.
Na zdjęciu od prawej: rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski oraz prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.
W Mszy św. beatyfikacyjnej w Świątyni Opatrzności Bożej oraz na placu przez nią uczestniczyło ok. 7 tysięcy osób. Wielu wiernych łączyło się duchowo za pośrednictwem telewizji czy internetu, a także telebimów umieszczonych w wielu miejscowościach w Polsce.
Pierwotnie beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia miała się odbyć 7 czerwca 2020 r. Jej termin został przeniesiony ze względu na pandemię.
Na zdjęciu część delegacji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podczas uroczystości beatyfikacyjnych Patrona