Kwiecień to miesiąc wiedzy o autyzmie. Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej Instytutu Nauk Socjologicznych UKSW chce obalić stereotypy o tej chorobie.
Temat autyzmu jest coraz częściej obecny w przestrzeni publicznej. Bardzo ważna jest nie tylko wczesna diagnostyka, ale i świadomość społeczna. Osoby, a szczególnie dzieci, w spektrum autyzmu należą bowiem do grup, które są szczególnie narażone na dyskryminację i wykluczenie. W ramach obchodów miesiąca wiedzy o autyzmie Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej UKSW podjęło wiele inicjatyw i działań na rzecz obalenia stereotypów na temat autyzmu.
Członkowie Koła nagrali edukacyjne filmy, które wkrótce ukażą się na stronie Instytutu Nauk Socjologicznych UKSW. Na znak solidarności z chorymi oraz ich rodzinami zamieścili także w mediach społecznościowych kolaż niebieskich serc – symbol autyzmu.
Jedną z największych inicjatyw wpisujących się w popularyzację wiedzy o tej chorobie jest seminarium naukowe. – Wykład odbędzie się w najbliższy czwartek, a zaproszeni goście podejmą tematy związane z autyzmem, widziane z perspektywy ekspertów z dziedziny psychologii i socjologii – mówi prezeska Koła, Weronika Banaszek.
– Chcemy zwiększyć świadomość na temat wyzwań, przed jakimi stają osoby ze spektrum autyzmu oraz ich rodziny, w tym przeciwdziałać dyskryminacji i izolacji osób dotkniętych tą chorobą – dodaje Agata Rozalska, opiekunka Koła Naukowego Studentów Pracy Socjalnej.
Koło podejmuje także inne działania, które obejmują: współorganizację konferencji naukowych, poruszających m.in. tematykę wolontariatu, czy zjawisko samotności. Współpracuje również z innymi uczelniami. Wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim przygotowuje projekt dotyczący streetworkingu – działań opiekuńczych i interwencji w miejscach zamieszkania osób potrzebujących, czy środowiskach miejskich, oddzielonych od reszty mieszkańców ze względu na niski poziom zamożności.
Jak podkreśla Agata Rozalska, opiekun Koła, najchętniej podejmowanymi przez studentów inicjatywami są te, w których aktywnie wspierają różne akcje charytatywne.
– Dołączyliśmy do grupy „Szlachetna Paczka”, zorganizowaliśmy zbiórkę odzieży i środków higieny dla osób bezdomnych. Staramy się, aby nasze działania niosły pomoc dla wszystkich, którzy najbardziej tego potrzebują – dodaje prezeska Koła Weronika Banaszek. – Obecnie skupiamy się na konkursie Forum Uniwersytetów Polskich „Zdobądź Grant z FUniP” – zaznacza.
Jest to projekt skierowany do kół naukowych, które zajmują się tematyką prawną, społeczną lub dziedzinami pokrewnymi. Ma na celu aktywizację kół poprzez szkolenie ich przedstawicieli z zakresu pozyskiwania środków na działalność.
Więcej informacji o Kole Naukowym Studentów Pracy Socjalnej UKSW można znaleźć na stronie Instytutu Nauk Socjologicznych UKSW:https://socjologia.uksw.edu.pl/oraz na Facebooku:https://www.facebook.com/Instytut-Nauk-Socjologicznych-UKSW-629949410434176