Niedoceniony za życia, dziś coraz bardziej jest zauważany, także przez studentów UKSW. Ankietę na temat Cypriana Kamila Norwida 200 lat od urodzin pisarza przeprowadziły studentki naszej Uczelni.
Mijający rok 2021 jest – decyzją Sejmu RP – nie tylko rokiem bł. Stefana Wyszyńskiego czy Stanisława Lema, ale także urodzonego 200 lat temu Cypriana Kamila Norwida.
– Chcemy obalić mit, że twórczość tego romantyka jest tylko dla wybranych, chcemy pokazać, że w „starym” Norwidzie można odkryć wyjątkowego ducha młodości – mówią Mariia Melnyk i Karolina Jureczka studentki III roku polonistyki na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW.
Studentki, aby sprawdzić, czy to, co pisał Norwid 200 lat tem, może być aktualne w XXI wieku, czy wizerunek artysty nie uległ zapomnieniu przygotowały i przeprowadziły trzy ankiety wśród studentów i pracowników naukowych naszej Uczelni. Pierwsza była przeznaczona dla studentów I i III roku polonistyki, czyli dla osób przed kursem z literatury romantyzmu i po jego zakończeniu. Druga była dla studentów innych kierunków, m.in. medycyny, socjologii, prawa, historii, historii sztuki, administracji oraz bezpieczeństwa wewnętrznego. Trzecią ankietę wypełniali wykładowcy Wydziału Nauk Humanistycznych.
Co wynika z ankiet?
Okazuje się, że więcej niż połowa ankietowanych (55 proc.) uważa, że w tym roku mija 250. rocznica śmierci Norwida, a tylko 12 proc. ankietowanych wie, że na ten rok przypada 200. rocznica jego urodzin. Większość studentów innych kierunków miała problem z dopasowaniem Norwida do konkretnego okresu literackiego – aż 47 proc. zaliczyło go do Młodej Polski, choć był on romantykiem.
– Wykładowców oraz studentów polonistyki zapytałyśmy o to, jakim twórcą jest w naszej wyobraźni. Czytając utwory Adama Mickiewicza, wyobrażamy sobie zamyślonego młodzieńca, czytając liryki Juliusza Słowackiego – rozmarzonego dandysa, podobnie jest z Zygmuntem Krasińskim. Jednak czytając dzieła Norwida, widzimy twórcę starego. Norwid jawi się nam jako starszy surowy mężczyzna z przenikliwym wzrokiem. Z pewnością mają na to wpływ zdjęcia, na których najczęściej jest tak ukazany – mówi Mariia Melnyk.
– Uczestnicy ankiet pytani byli także o znajomość dzieł Norwida. Najlepiej wypadli w tym, co oczywiste, wykładowcy oraz studenci polonistyki. Jedno z pytań ankiety dla wszystkich studentów polegało na samoocenie, w skali od 1 do 5, znajomości dzieł Norwida. Nikt z ankietowanych nie ocenił się na piątkę. Przeważały dwójki i trójki, były też nieliczne czwórki – mówi Karolina Jureczka.
Większość ankietowanych wykładowców UKSW zgodziła się, że Norwid jest współcześnie odkrywany na nowo i coraz bardziej doceniany, choć jest poetą trudnym, to także i wielkim. Ceniony jest za nowatorskość oraz oryginalność.
Na zdjęciu od lewej: dr hab. Tomasz Korpysz, prof. ucz., Karolina Jureczka oraz Mariia Melnyk podczas konferencji poświęconej Cyprianowi Norwidowi
Wyniki ankiety studentki WNH przedstawiły w czasie konferencji „Urodziny Cypriana Norwida 1821-2021. O sztuce interpretacji dzieł pisarza” na Wydziale Nauk Humanistycznych.