Przejdź do treści

O społecznej działalności na rzecz więźniów i ich rodzin

Przedstawiciele wielu ośrodków naukowych oraz instytucji resocjalizacyjnych dyskutowali na UKSW o pomocy dla osób opuszczających jednostki penitencjarne.

Piata, jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Społeczna działalność na rzecz więźniów i ich rodzin” odbyła się 20 lutego na kampusie Wóycickiego.

Wydarzenie zorganizowane przez wiele instytucji, w tym Wydział Nauk Pedagogicznych i Wydział Studiów nad Rodziną UKSW zostało objęte zostało honorowym patronatem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

– Głównym celem konferencji było zaprezentowanie wyników badań, najnowszego stanu wiedzy, dobrych praktyk, dzięki czemu wydarzenie pozwoliło na dyskurs pomiędzy naukowcami i praktykami z różnych obszarów i zawodów pomocowych – wyjaśnia Michał Stańczuk, jeden z organizatorów konferencji.

Problematyka wsparcia osób opuszczających jednostki penitencjarne, oraz ich rodzin jest od lat stałym przedmiotem zainteresowań badaczy zajmujących się resocjalizacją i wielu służb społecznych zaangażowanych w pomoc tym osobom. Wśród uczestników konferencji znaleźli się  m.in. kryminolodzy, pedagodzy i psycholodzy resocjalizacyjni, socjolodzy, kuratorzy, pracownicy socjalni oraz przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

Na zdjęciu dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. podczas konferencji

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia UKSW, która także moderowała dyskusję. Obrady w sesji plenarnej rozpoczęło wystąpienie prof. dr. hab. Kazimierza Pospiszyla, pt. „Sadyzm – problemy dotyczące istoty i dynamiki zjawiska”.

Dalsze rozważania toczyły się w trzech sekcjach  i dotyczyły szeroko rozumianej profilaktyki,  resocjalizacji, oddziaływań psychokorekcyjnych i pomocowych realizowanych w wymiarze instytucjonalnym i pozainstytucjonalnym, zagadnień z zakresu readaptacji społecznej, zaprezentowanych w ujęciu interdyscyplinarnym.

– Mamy nadzieję, że konferencja zainicjowała dyskusję dotyczącą nowych ujęć szeroko rozumianej profilaktyki społecznej oraz teorii i praktyki resocjalizacyjnej, a także readaptacji. Stała się także podstawą do wskazania nowych kierunków badawczych i metodycznych, które znajdą zastosowanie w praktyce społecznej działalności na rzecz więźniów i ich rodzin – podsumowuje Michał Stańczuk.

Na zdjęciu uczestnicy i organizatorzy konferencji
22 lutego 2023