Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński był gościem I Kongresu Zdrowie Polaków 2019, który odbył się w Centrum Nauki Kopernik.
Kongres, którego pomysłodawcą i organizatorem był prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, zgromadził ekspertów oraz decydentów odpowiedzialnych za kształtowanie i wdrażanie modelu służby zdrowia, w tym budowanie postaw prozdrowotnych i solidarności międzypokoleniowej w społeczeństwie. Do debaty o zdrowiu Polaków zaproszono m.in. ministrów zdrowia III RP, władze uczelni i wydziałów medycznych, lekarzy – krajowych konsultantów medycznych, ekonomistów i samorządowców.
W Kongresie uczestniczył również rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński, który podczas przerwy w obradach udzielił dwóch wywiadów na temat działań podejmowanych przez nasz Uniwersytet w obszarze tematyki Kongresu.
W rozmowie z red. Anną Popek Rektor UKSW przedstawił ideę utworzenia Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii (III kampus w Dziekanowie), którego zakres badań będzie w znacznej części dedykowany medycynie cyfrowej, w tym telemedycynie, a także analizie danych. Będzie to centrum badawczo-wdrożeniowe, w którym nauki medyczne będą odgrywać dużą rolę – zaznaczył Rektor.
Mówiąc o nowoutworzonym na UKSW Wydziale Medycznym, którego partnerami strategicznymi są takie ośrodki jak m.in. Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aninie i Poliklinika Gemelli we Włoszech, Ksiądz Rektor podkreślił oryginalność prowadzonego na UKSW programu studiów, w którym uwzględniono nie tylko wymóg znajomości zaawansowanych technologii, lecz również postulat humanizacji współczesnej medycyny.
{youtube}SQ6JhVuC3xQ|600|450|1{/youtube}
O najważniejsze wyzwania stojące przed współczesną medycyną oraz najważniejsze pytania dotyczące zdrowia i choroby, które stawiają nie tylko lekarze i eksperci, ale przede wszystkim pacjenci, Rektor UKSW został zapytany przez red. Romana Czejarka. Ks. prof. Dziekoński podzielił się swoimi doświadczeniami pracy duszpasterskiej z osobami nieuleczalnie chorymi we Włoszech. Podkreślił znaczenie kompleksowej opieki nad chorymi, w tym opieki duchowej i psychologicznej. W tym kontekście przywołał Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, które zostało utworzone w Warszawie dzięki projektowi realizowanemu na naszym Uniwersytecie.
{youtube}jx1K5N0yV0c|600|450|1{/youtube}