Przejdź do treści

Obrady Episkopatu na UKSW

Rektor KEP minWojna w Ukrainie i pomoc humanitarna świadczona przez Kościół w Polsce uchodźcom wojennym to główne tematy obrad 391. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywa się w Auli Schumana na UKSW.

– Dla naszego Uniwersytetu zaszczytem jest goszczenie Episkopatu Polski, i to już po raz drugi. Rok temu obrady toczyły się w ścisłym reżimie sanitarnym ze względu na pandemię. Dziś choć, pandemia wciąż trwa, a jej skutków jeszcze do końca nie znamy, przychodzi spotykać się w czasie wojny u naszych wschodnich sąsiadów. Wojna jest tuż za rogiem, a my wszyscy, jako społeczeństwo, jako naród, jako Kościół, ponosimy braterską odpowiedzialność za to wszystko co tam i tu się dzieje – powiedział rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski przed otwarciem obrad KEP.

Rektor KEP

Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW (źródło KEP)

Nawiązując do głównego tematu spotkania Rektor UKSW wymienił inicjatywy prowadzone na naszej Uczelni dla osób poszkodowanych przez wojnę:  – Podjęliśmy szereg działań na rzecz nie tylko Ukraińców związanych z UKSW, czyli studentów i pracowników, ale także dla szerszej rzeszy potrzebujących. Przyjmujemy ich do swoich mieszkań, przygotowujemy system oświaty i szkolnictwa do podejmowania dalszego kształcenia, chcemy przyjąć studentów, którzy uciekają przed wojną, by kontynuowali studia u nas, wspomagamy opiekę nad dziećmi w naszym uniwersyteckim przedszkolu, wspieramy pomoc humanitarną między innymi na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz w ośrodku Sulejówku, oferujemy pomoc psychologiczną i prawną, wspomagamy system ochrony zdrowia  – wyjaśnił rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. – W całej tej działalności nasza społeczność, tak jak i nasz naród, zdaje egzamin. To egzamin z człowieczeństwa, braterstwa i wiary. – podkreślił.

Ks. prof. Ryszard Czekalski przedstawił pokrótce misję Uczelni: – Istotnym celem naszego działania jest kształcenie kadr dla państwa, społeczeństwa, ale również dla Kościoła. UKSW to miejsce zdobywania wiedzy, dążenia i poszukiwania prawdy w kontekście Jedynej Prawdy, którą jest sam Bóg. Realizujemy naszą misję, której naczelnym celem jest upowszechnianie i promowanie wartości chrześcijańskich, w szczególności katolickich, w życiu indywidualnym, społecznym, narodowym, państwowym i w ramach wspólnoty międzynarodowej. Jesteśmy otwarci na potrzeby wspólnoty Kościoła, zarówno powszechnego, jak i Kościołów partykularnych. Oferujemy szereg studiów podyplomowych, po których świeccy i duchowni, mogą jeszcze lepiej wypełniać powierzone w Kościele urzędy i zadania. I zapewnił: – UKSW jest dobrym miejscem dla intelektualnej formacji przyszłych osób duchownych i zakonnych.

KEP2

Na zdjęciu obrady KEP (źródło KEP)

Podczas brefingu poprzedzającego obrady KEP, rzecznik ks. Leszek Gęsiak SJ zaznaczył, że zebranie było planowane od dawna i choć głównym tematem stała się wojna i pomoc niesiona uchodźcom, biskupi zajmą się także nowym programem duszpasterskim na rok 2022/2023. Odbędzie się także głosowanie, po wcześniejszych pracach przygotowawczych, nad polskim tłumaczeniem „Obrzędu ustanowienia katechisty”. Nie zabraknie również refleksji nad duszpasterstwem rodzin oraz kwestii dotyczącej formacji seminaryjnej kandydatów do kapłaństwa w związku z dokumentem „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, które weszło w życie w ubiegłym roku.

14 marca 2022