Soli Deo per Mariam – być dla Boga przez Maryję, i być oddanym drugiemu człowiekowi we wszystkim i do końca – to według abp. Wojciecha Polaka najważniejsze przesłanie beatyfikacji Patrona UKSW.
– Dla naszego Uniwersytetu to wręcz historyczna chwila, zaszczyt i honor, że możemy przyjmować Episkopat Polski – powiedział rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podczas otwarcia obrad 388. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 11 marca w Auli Roberta Schumana na naszym Uniwersytecie.
Ksiądz Rektor podkreślił, że „choć obecność Konferencji Episkopatu Polski wynika z trudnego czasu pandemii i ograniczeń sanitarnych, to jednak opatrznościowo wpisuje się także w obchody Roku naszego Wspaniałego Patrona – Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który został na wniosek Senatu UKSW i przy poparciu naszego Wielkiego Kanclerza, ustanowiony przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej”.
W krótkim powitaniu Rektor przedstawił UKSW w liczbach: „kształcimy na ponad 40 kierunkach studiów, prowadzimy szkołę doktorską, która przygotowuje do uzyskania stopnia doktora w 11 dyscyplinach, prowadzimy 22 dyscypliny naukowe i rozwijamy kolejne”; i charakterze : „jesteśmy uczelnią państwową, ale zdecydowanie o etosie chrześcijańskim, katolickim. UKSW wychodzi od wizji tradycyjnego Uniwersytetu, z wydziałem teologicznym, prawa, prawa kanonicznego i medycyny, przechodząc przez nauki społeczne, humanistyczne, przyrodnicze i matematyczne”. Uzupełnieniem tej prezentacji był krótki film o UKSW.
Ks. prof. Czekalski wyraził też nadzieję, że obecność członków Konferencji Episkopatu Polski na UKSW „zaowocuje nowymi ambasadorami w różnych częściach Polski”: – Proszę zatem i zachęcam Księży Biskupów, abyście stali się naszymi ambasadorami w diecezjach. Proszę, zachęcajcie do studiowania w naszym Uniwersytecie, w którym wiara i rozum stykają się aby poznawać człowieka – zaapelował.
Obrady 388. zebrania KEP koncentrowały się wokół tematów: katechezy w szkołach, sytuacji rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa oraz dokumentu dotyczący formacji prezbiterów w Polsce. Zebranie plenarne biskupów odbyło się w ciągu jednego dnia, z zachowaniem rygorystycznych zasad reżimu sanitarnego.
Po zakończeniu zebrania plenarnego odbyła się konferencja prasowa online. Na pytanie o najważniejsze przesłanie płynące z beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego, Patrona UKSW dla całej wspólnoty akademickiej i dla Polski, w związku z wyzwaniami, przed którymi dziś stajemy, odpowiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski.
– Trzeba zobaczyć całą osobę Prymasa i jego posługę, nie tylko w kontekście historii i wydarzeniach, w których brał bezpośredni udział, ale także do czego inspiruje wciąż wspólnotę Kościoła i czego jako błogosławiony jest w szczególny sposób patronem – powiedział abp Wojciech Polak. Zwrócił uwagę na wielowymiarowość postaci i posługi Prymasa Tysiąclecia, zaznaczając, że dla niego osobiście „najbardziej istotne jest wskazanie: Soli Deo per Mariam – Jedynemu Bogu przez Matkę Bożą”. – Być dla Boga przez Maryję, i być oddanym drugiemu człowiekowi we wszystkim i do końca nawet za cenę aresztowania, odosobnienia. To jest aktualne w każdym czasie i bardzo potrzebne również dzisiaj w życiu i misji Kościoła – podkreślił abp Polak.
Biskupi wpisują się do Księgi pamiątkowej UKSW