Ks. prof. Waldemar Chrostowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim, a ks. prof. Józef Naumowicz oraz prof. Marek Niezgódka Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski nadanymi przez Prezydenta RP.
Uroczystość odbyła się 28 lipca br. w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski został wyróżniony za „wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju nauk teologicznych oraz za pracę duszpasterską”. Ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz i prof. dr hab. Marek Niezgódka za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej. Krzyż kawalerski otrzymała rownież prof. Aniela Dylus, emerytowana profesor na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym.
– Cieszę się, że zostały dostrzeżone moje starania dydaktyczne i pastoralne oraz – co zostało podkreślone w rozmowie z ministerem Derą – moja praca w zakresie relacji chrześcijańsko-żydowskich – powiedział ks. prof. Chrostowski, związany z naszą uczelnią od 1987 roku.
Ksiądz profesor w latach 1999–2002 był prorektorem UKSW. Przez 30 lat, od 1990 r. pełnił funkcję redaktora naczelnego najstarszego polskiego czasopisma teologicznego – kwartalnika „Collectanea Theologica”. W latach 1989-2008 organizował doroczne sympozja teologiczne „Kościół a Żydzi i Judaizm”. Jest redaktorem kilku ważnych biblijnych serii wydawniczych, m.in.: „Rozprawy i Studia Biblijne – 53 tomy; „Prymasowska Seria Biblijna” – 44 tomy; „Kościół a Żydzi i Judaizm” – 10 tomów. Założył i przez dwie kadencje (2003-2013) przewodniczył Stowarzyszeniu Biblistów Polskich. Był ekspertem Zwyczajnego Synod Biskupów w Rzymie w 2008 r. Jest jedynym polskim laureatem watykańskiej Nagrody Ratzingera (2014). W latach 2001-2010 wykładał na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2012 jest rycerzem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Autor i redaktor ponad trzech tysięcy publikacji naukowych, popularnonaukowych, recenzji, sprawozdań, publicystyki i innych.
Ksiadz profesor prowadził działalność duszpasterską i patriotyczną w wielu parafiach polonijnych w USA, Kanadzie i Europie. Jest opiekunem Miejsc Pamięci Narodowej w Katyniu, Jerozolimie, Hajfie, Rafie i Bejrucie i niezwykle cenionym przewodnikiem (w latach 1992-2019 oprowadził ponad 160 pielgrzymek, w tym osób niewidomych) po krajach biblijnych ze szczególnym uwzględnianiem poloników. Ks. Chrostowski jest popularyzatorem filatelistyki – członkiem Polskiej Akademii Filatelistyki. Zbiór pt. „Jan Paweł II na znaczkach pocztowych” przekazał Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
W 2021 roku otrzymał Nagrodę Naukową Rektora UKSW za całokształt pracy naukowej – przeczytaj WYWIAD .
Ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz pracuje na Wydziale Nauk Historycznych. Specjalizuje się w literaturze wczesnochrześcijańskiej, patrologii i bizantynologii. Autor i edytor wielu publikacji z zakresu chrześcijaństwa antycznego i patrologii, a także redaktor serii Biblioteka Ojców Kościoła. Wydał takie publikacje jak „Geneza chrześcijańskiej rachuby lat. Historyczno-teologiczne podstawy systemu Dionizego Mniejszego”, czy obsypane nagrodami „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia”, „Narodziny Bożego Narodzenia”, „Historia świątecznej choinki”. Jest członkiem Komitetu Nauk Historycznych PAN. Ks. Naumowicz jest kapłanem birytualistą, duszpasterzem ormiańskokatolickiej parafii centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku w Warszawie, a od 2018 także administratorem ormiańskokatolickiej parafii południowej pw. św. Grzegorza Oświeciciela z siedzibą w Gliwicach. W 2017 został uhonorowany godnością dzajragujn wardapeta przez ormiańskokatolickiego ordynariusza Europy Wschodniej abp. Rafaela Minassiana.
Prof. dr hab. Marek Niezgódka jest matematykiem, w latach 1993 – 2018 pełnił funkcję dyrektora Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie jest dyrektorem Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii na UKSW. Jest specjalistą w dziedzinie matematyki stosowanej, ekspertem od modelowania matematycznego procesów i obliczeń wielkoskalowych. Jest ekspertem Deutsche Forschungsgemeinschaft oraz Ministerstwa Federalnego Badań i Przemysłu Niemiec, członkiem kapituły Info Star, należy do Grupy Ekspertów Otwartej Nauki w European University Association, zasiada w komisji opiniującej projekty z zakresu monitoringu środowiska przy DG Information Society of Technology Komisji Europejskiej oraz przy DG XII Komisji Europejskiej – panel ds. Programów Marie-Curie, nalezy do Komitetu Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN.
foto: Marek Borawski /Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP