UKSW otworzy Centrum Symulacji Medycznych w nowym obiekcie Collegium Medicum uczelni. Centrum będzie służyć studentom pielęgniarstwa.
Ponad dwa i pół miliona złotych otrzymał Wydział Medyczny. Collegium Medicum UKSW na stworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku pielęgniarstwo UKSW.
Celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia studentów pielęgniarstwa UKSW. Dzięki nauce w centrum symulacji, studenci będą odtwarzać realne sytuacje w szpitalach. W projekt zaangażowana zostanie również kadra dydaktyczna Wydziału Medycznego. Nasi naukowcy będą przeszkoleni z obsługi sprzętu w Centrum, a także przygotują autorskie scenariusze symulacyjne.
W Centrum powstaną dwie sale:
- Sala Symulacji Wysokiej Wierności (SSWW), znajdą w niej się m.in.: stanowiska do symulacji dorosłych, dzieci oraz inkubator otwarty. Sala pomieści pomieszczenie do mycia i segregacji sprzętu czy salę egzaminacyjną OSCE.
- Sala Symulacji Niskiej Wierności (SSNW), znajdą się w niej m.in.: sala służąca zaawansowanym zabiegom resuscytacyjnym (Advanced Life Support), sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich oraz technicznych. W ramach SSNW utworzone zostanie pomieszczenie sterowania z możliwością podglądu przez lustro weneckie oraz komunikowania się pomiędzy nauczycielem a studentami.
Projekt jest jednym z kluczowych elementów program rozwojowego Wydziału Medycznego.Collegium Medicum UKSW. Przez blisko dwa lata jego realizacji wsparcie uzyska około 70 osób (studentów i naukowców).
Fundusze na realizację projektu pochodzą z Ministerstwa Zdrowia w ramach programu operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój. Projekt rozpocznie się w styczniu 2021 roku i stanowi odpowiedź na bieżące potrzeby gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa realizując tym samym założenia POWER w zakresie poprawy jakości kształcenia wyższego na kierunkach medycznych. Wartością dodaną jest podniesienie prestiżu pielęgniarki/pielęgniarza, jako zawodu o dużej wartości społecznej praz promocja zawodu pielęgniarki/pielęgniarza w Polsce w sytuacji deficytów kadrowych.