O największych osiągnięciach w minionym roku i o tym, jakie wyzwania czekają naszą Uczelnię w 2022 roku mówi ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.
– Przełom roku kalendarzowego to czas na podsumowania oraz kreślenie planów na przyszłość. Co najbardziej cieszyło Księdza Profesora jako rektora UKSW w 2021 roku?
– Oczywiście, sukcesy naszego Uniwersytetu. Wszystkich członków naszej wspólnoty akademickiej. A było ich bardzo wiele.
Duchowym „sukcesem” jest beatyfikacja naszego Patrona oraz przeżycia związane z wydarzeniami całego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które obchodziliśmy na UKSW. Tych wydarzeń było bardzo wiele. Dziękuję wszystkim osobom, które włączyły się czynnie w obchody „beatyfikacyjnego roku”. Mam nadzieję, że 2021 rok zapisze się złotymi zgłoskami w historii UKSW.
Cieszę się z wielu grantów i kreatywnych projektów naszych naukowców, dobrych prac publikowanych w najlepszych czasopismach, również czasopismach międzynarodowych, stałego wzrostu jakości kształcenia oraz rozwoju infrastruktury. Liczę na dalszy naukowy rozwój naszej społeczności i odważne wkraczanie Uczelni w nowe obszary działania, podejmowanie odważnych decyzji w poszukiwaniu nowych przestrzeni naukowych, a w szczególności odpowiadanie na potrzeby społeczno-gospodarcze kraju i świata oraz Kościoła.
Na zdjęciu rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski
– Jakie w związku z tym najważniejsze wyzwania czekają nas w nowym roku?
– Przed nami procedura ewaluacji jakości działalności naukowej, która zrewiduje ten obszar działalności Uczelni w ciągu ostatnich pięciu lat. Będzie to pewnego rodzaju podsumowanie i zarazem sprawdzenie, w jakim jesteśmy punkcie rozwoju naukowego dzisiaj. Jestem przekonany, że nasz Uniwersytet ma ogromny potencjał i wyniki ewaluacji powinny być pozytywne. Ale będą one też zapewne związane z pewnymi trudnymi, ale koniecznymi decyzjami, które jako władze Uniwersytetu będziemy musieli podjąć.
Dużym wyzwaniem będzie uruchomienie, i to wkrótce, infrastruktury dla kształcenia studentów w naukach medycznych – oddanie gmachu Collegium Medicum oraz dalsze nawiązywanie długofalowej współpracy z ośrodkami klinicznymi. Podpisaliśmy umowy o współpracy z liczącymi się warszawskimi ośrodkami medycznymi. Intencje i wizje zostały zracjonalizowane i zamienione na konkrety. Wciąż powtarzam, że z opowieści i wizji niewiele wynika. Wizjonerów było wielu, szkoda, że nie zrealizowali swoich wizji. Nie będę odkrywczy jeśli powiem, że dopiero, jeśli te wizje potrafimy wprowadzić w życie, to można mieć poczucie wykonanego zadania. Budynek dedykowany Collegium Medicum oddamy do użytku w najbliższym czasie. To dla mnie i dla wszystkich, którzy uczestniczyli w pracach związanych z budową i wyposażeniem obiektu, pomimo licznych trudności napotkanych po drodze, wielka radość. UKSW wzbogaci się o nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku.
– Drugie ważne wydarzenie związane z rozwojem infrastruktury to oddanie do użytku Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego w Dziekanowie Leśnym. Kiedy to nastąpi?
– To drugi obiekt, którego budowę finalizujemy. Trwają ostatnie prace wykończeniowe oraz zakupy wyposażenia badawczego. To był bardzo trudny projekt, który niebawem zostanie zakończony w kontekście infrastrukturalnym. Wymagał od nas ogromnego zaangażowania. Teraz pracujemy nad modelem działania Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW. Musimy te nowoczesne i piękne mury w Dziekanowie Leśnym zapełnić badaczami, którzy będą realizowali multidyscyplinarne projekty naukowe na rzecz gospodarki i społeczeństwa. Jest to wielkie wyzwanie organizacyjne, ale także kolejny etap otwierania się na obszar gospodarki, i to gospodarki światowej.
– Jakie inne cele i priorytety przed nami?
– Chcemy także, i serdecznie do tego zachęcam, otwierać nowe kierunki kształcenia na naszej Uczelni, aby odpowiadać na zmieniające się społeczne zapotrzebowanie. Planów i pomysłów jest wiele, ale ich sukces i pomyślność możliwe są tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu. W jedności tkwi siła, także w obszarze dydaktyki i nauki. Serdecznie do tego zapraszam, całą naszą społeczność akademicką i wszystkich, którzy z nami współpracują.
– W 2021 roku na naszym Uniwersytecie rozpoczęło działalność kilka ważnych jednostek, które odpowiadając na współczesne wyzwania, poszerzają zaangażowanie społeczne Uczelni. Myślę o Centrum Gospodarki Światowej, Centrum Badań Wolności Religijnej czy Fundacji Pro Polonia. Jakie przed nimi zadania w 2022 roku?
– Pod względem zmian organizacyjnych rok 2021 był, rzeczywiście, dla naszej Uczelni owocny. Zacznijmy od oferty głównie dla studentów – Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który ma wspierać otwieranie start-upów oraz szeroko rozumianą przedsiębiorczość. Ponadto, Centrum Gospodarki Światowej rozpoczęło badania związane z finansami, ekonomią oraz naukami o zarządzaniu. Centrum już nawiązało współpracę z zagranicznymi partnerami, silnymi spółkami i najbardziej rozpoznawalnymi markami z branży konsultingowej czy informatycznej. Jestem przekonany, że działania tych jednostek znacznie przyczynią się do pozycjonowania UKSW nie tylko na krajowym rynku, ale w świecie.
Poza wchodzeniem w elementy przedsiębiorczości oraz światowej gospodarki, odpowiadamy na potrzeby badawcze związane z wolnością religijną. Dziś, także w nowoczesnych demokracjach, dochodzi do dyskryminacji religijnej i światopoglądowej, ogranicza się swobody i prawa osób przywiązanych do religii, szczególnie do religii chrześcijańskiej. My w UKSW, te problemy badamy interdyscyplinarnie, m.in. pod względem prawnym, socjologicznym czy teologicznym, w nowo powołanym Uniwersyteckim Centrum Badań Wolności Religijnej.
Ważne miejsce w naszej działalności zajmują organizacje pozarządowe, które dywersyfikują źródła finansowania działalności statutowej Uczelni. Należy do nich Fundacja Pro Polonia, która uruchomiła już Uniwersytet Otwarty, dedykowany Polonii i Polakom na Wschodzie. Fundacja ma ambitne plany promowania UKSW wśród Polonii oraz zachęcania do kształcenia w naszej Uczelni. Chcemy także tu, w Polsce, utworzyć uczelniane Kluby Polonijne, które będą integrowały studentów i pracowników, mających swoje korzenie poza granicami Ojczyzny.
Nie sposób też nie wspomnieć o licznych inicjatywach związanych z organizowanymi przez nasza spółkę „Ezra” poradniami psychologicznymi, które rozsiane są w wielu miastach w Polsce i służą profesjonalną psychologiczną pomocą dzieciom, młodzieży i rodzicom.
– Studenci, ale i wykładowcy zadają pytanie, jaka będzie forma kształcenia w semestrze letnim?
– Jestem przekonany, że będziemy kształcili stacjonarnie, w połączeniu z formą hybrydową, którą znamy z semestru zimowego. Działamy odpowiedzialnie od początku pandemii, na bieżąco analizujemy sytuację epidemiologiczną w Uczelni.
W grudniu Samorząd Studentów UKSW zorganizował akcję szczepień dla studentów, pracowników oraz mieszkańców Warszawy, ufam, że zostanie ona powtórzona po zimowej sesji.Chcemy zapobiegać, a nie leczyć, zatem zgodnie w wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki zachęcam: szczepienia, dystans – dezynfekcja – maseczka.
Widzimy bardzo dobrze, jak w każdych aspektach naszego życia istotne jest współdziałanie. Jest jednak ono jedynie możliwe przy współodpowiedzialności i o nią, na każdym kroku, proszę i o nią apeluję. Nie tylko w kontekście pandemii, ale także, a może szczególnie w codzienności naszego życia w społeczeństwie. Nie jesteśmy bowiem samotnymi wyspami, jesteśmy wspólnotą.
Rozmawiała Ewa K. Czaczkowska