Przejdź do treści

Polonia na Uniwersytecie

polonia minO nowej fundacji i planach powołania Akademii Polonijnej mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, jeden z fundatorów Pro Polonia.

Podczas inauguracji roku akademickiego, 12 października, powołana zostanie do życia Fundacja Pro Polonia. Jaki jest jej cel?

 – Fundacja, jak wskazuje nazwa, powstaje z myślą o Polonii, a jej celem jest zacieśnienie współpracy z Polonią i Polakami żyjącymi poza granicami kraju. To jest już ponad 20 milionów osób, z których większość utrzymuje czy pragnie utrzymać kontakty z krajem pochodzenia. 

Fundatorów jest trzech: Ksiądz Rektor, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Piotr Bonisławski oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. To pokazuje, jakie będą główne kierunki działalności.

– Chcemy rozwijać wśród Polonii i Polaków mieszkających za granicą szeroką współpracę – od oświatowej, kulturalnej, poprzez religijną, gospodarczą, po sportową czy turystyczną. Będziemy wspierać integrację środowisk polonijnych, a także kontakty dwustronne: między społeczeństwem polskim, głównie młodzieżą, środowiskami akademickimi a Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. Duża rola w tych działaniach przypadnie naszemu uniwersytetowi z tej racji, że jako uczelnia, która reprezentuje wartości chrześcijańskie, mamy dobre kontakty z Polskimi Misjami Katolickimi. Poprzez misje oraz parafie, które często stanowią centra życia religijnego i kulturalnego Polaków za granicą, możemy nawiązać współpracę z wieloma środowiskami polonijnymi. Chcemy jako Fundacja wspierać badania naukowe, m.in. w dziedzinie problematyki polonijnej, wspierać wymianę między krajem a Polonią i Polakami mieszkającymi w różnych częściach świata, a także pogłębiać wiedzę: w kraju o rodakach mieszkających poza krajem, zaś środowisk polonijnych o kraju pochodzenia. Ufamy też, że uda nam się dotrzeć do naukowców, którzy chcieliby wrócić do Polski i pomóc im w tym, by mogli tu, w kraju prowadzić prace badawcze, oczywiście najlepiej na UKSW. Ale chcemy również wspierać ambicje edukacyjne Polonii i Polaków mieszkających w różnych częściach świata. Dużą w tym rolę może odegrać nasz uniwersytet, który mógłby podjąć tę szczególną misję.

Chodzi o powołanie Akademii Polonijnej? Kiedy możemy się spodziewać jej otwarcia?

– Powstanie Akademii Polonijnej to kwestia strategiczna dla Fundacji i UKSW. Jej powołanie będzie możliwe dzięki zrozumieniu i wsparciu przez władze polskie, w tym m.in. przez MSZ i MEiN. Jako UKSW posiadamy ogromny potencjał intelektualny, który jesteśmy gotowi uruchomić i znacząco wesprzeć nim Polaków rozsianych po świecie. Będziemy w tym zakresie  podejmować rozmowy z władzami i odpowiedzialnymi za Polonię. Jeśli znajdziemy zrozumienie i sprzymierzeńców, przystąpimy do szybkich działań organizacyjnych i edukacyjnych. Trzeba pamiętać, że w tym zakresie, jedynie we wspólnym działaniu można uczynić wiele. Rozproszone działania nie zastąpią strategicznych decyzji, które z pewnością mogą okazać się o wiele skuteczniejsze. 

Rozmawiała Ewa K.Czaczkowska

09 października 2020