Już około 1100 rodzin z warszawskich Bielan skorzystało z pomocy Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego, które powstało z inicjatywy pracowników Instytutu Psychologii UKSW.
Mijają dwa lata od momentu, gdy we wrześniu 2018 roku spółka Ezra UKSW stworzyła w dzielnicy Bielany w Warszawie ŚCZP dla dzieci i młodzieży, potrzebującej pomocy psychologicznej. Dziś są to już dwie nowoczesne placówki – przy ul. Daniłowskiego i Szamockiej – gdzie wysoko kwalifikowani specjaliści pomagają dzieciom i młodzieży, borykającej się z różnymi problemami natury psychicznej oraz udzielają wsparcia rodzinom i nauczycielom. W ŚCZP oprócz gabinetów terapii działa oddział dzienny oraz hostel.
Z pracą ŚCZP na Bielanach zapoznały się we wtorek, 15 września, nowe władze UKSW: rektor ks. prof. Ryszard Czekalski oraz prorektorzy: dr hab. prof. uczelni Anna Fidelus, prof. Marek Michalski i ks. dr hab. prof. uczelni Marek Stokłosa. O pracy Centrum mówił jej dyrektor dr Tomasz Rowiński z UKSW oraz dr hab. prof. uczelni Jan Cieciuch, dyrektor Instytutu Psychologii UKSW.
Otwarcie kolejnego ŚCZP dla dzieci i młodzieży planowane jest w Piasecznie pod Warszawą, gdzie działa już poradnia psychologiczna. W tym celu zostanie podpisana umowa między Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej a władzami UKSW.
Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego powstały w ramach projektu „Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę”, który jest realizowany w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Na zdjeciu od lewej: dr Tomasz Rowiński, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa -Bielany; ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW