Przejdź do treści

Prestiżowe stypendia dla badaczy z UKSW

fnp logoDr Radosław Rogoza z WFCh oraz mgr Kamil Rabiega z WNHS znaleźli się w gronie laureatów prestiżowego konkursu stypendialnego Start 2021, którego organizatorem jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Laureaci programu Start otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł i mogą je przeznaczyć na dowolny cel. Stypendia przeznaczone są dla wybitnych młodych uczonych na początku kariery naukowej posiadających udokumentowane osiągnięcia w swojej dziedzinie badań.

– Stypendium START jest dla mnie przede wszystkim ważnym wyróżnieniem i docenieniem dotychczasowej działalności naukowej. To dodatkowa motywacja do poświęcenia się pracy badawczej i rozwijania umiejętności zawodowych. Stypendium pozwoli mi na realizację wcześniej zaplanowanych badań, ale także budzi nowe pomysły, plany i możliwości – mówi mgr Kamil Rabiega z Instytutu Archeologii na WNHS.

W najbliższym czasie Laureat planuje ukończyć pracę doktorską pt. „Grzywny siekieropodobne jako fenomen społeczno-kulturowy w okresie wpływów rzymskich i we wczesnym średniowieczu”, której promotorem jest prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk. Równolegle jest zaangażowany w realizację kilku projektów naukowych, m.in. grantu NCN „Upadek, kryzys czy transformacja? Korelacja przemian późnoantycznego osadnictwa ze zmianami środowiska i klimatu w rejonie północno-wschodniego Adriatyku na podstawie wyników badań geoarcheologicznych i paleoklimatycznych”, którym kieruje dr. hab. prof. UKSW Fabian Welc.

– Jesienią tego roku planuję rozpocząć studia podyplomowe w zakresie problematyki zabytkoznawczej i konserwatorskiej architektury historycznej w Katedrze Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przede wszystkim jednak chciałbym wiązać swoją dalszą działalność naukową z Instytutem Archeologii UKSW, a po obronie pracy doktorskiej wystąpić o grant badawczy do Narodowego Centrum Nauki – deklaruje mgr Rabiega.

Drugi laureat dr Rogoza z Instytutu Psychologii WFCh podkreśla, że nie traktuje nagród jako cel w sam w sobie. – Wolę o nich myśleć jako o konsekwencjach wynikających z pracy, którą wkładam w rozwój nauki – podkreśla. Jego najbliższe plany naukowe dotyczą przede wszystkim realizacji grantu NCN pt. Życie i odcienie nadwrażliwego narcyzmu: Odkrywając intra- i inter-personalne konsekwencje narcyzmu nadwrażliwego przez pryzmat modelu nadwrażliwej izolacji i wrogości, którego jestem kierownikiem w ramach konkursu OPUS 20.

21 czerwca 2021