Pomoc w założeniu startupu i kształtowanie postaw przedsiębiorczych to cele powstałego na UKSW Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Rozmawiamy z jego dyrektorem – dr. hab. Mariuszem Szyrskim.
– W poniedziałek na uniwersytecie rozpoczyna działalność Centrum Wspierania Przedsiębiorczości Akademickiej – Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Co to za jednostka, czym będzie się zajmować?
– Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości został ustanowiony na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego jako jednostka ogólnouniwersytecka. Jest to jednostka, do której dostęp ma cała społeczność uniwersytecka, ponieważ nie jest ona nakierowana tylko i wyłącznie na aktywność naszych studentów czy absolwentów. Do współpracy zapraszamy również pracowników Uczelni oraz doktorantów.
Gdybym miał określić jednym krótkim zdaniem to czym jest Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości powiedziałbym, że jest to takie miejsce na Uczelni, które wspiera – w bardzo różnych obszarach – osoby chętne założyć i prowadzić działalność gospodarczą, czyli tzw. startupy.
Wspieramy również osoby, które dopiero w dalszej przyszłości chciałyby sformalizować swoją działalność, ale już teraz zastanawiają się nad jej formą, możliwymi sposobami działania, czy modelami biznesowymi.
– Czy Inkubator przejmie w jakimś zakresie kompetencje Biura Karier?
– Głównym obszarem działalności Biura Karier na Uczelni jest przede wszystkim organizacja praktyk zawodowych, a także „łączenie” pracodawców ze studentami – tak aby odnaleźli oni swoje wymarzone miejsca do pracy. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości natomiast skupia się na kwestiach związanych z własnym biznesem, to jest z własną działalnością gospodarczą i przygotowuje osoby do samodzielnego wejścia na rynek.
Dzieje się to przede wszystkim poprzez organizację w Inkubatorze licznych szkoleń i warsztatów, w tym także spotkań z mentorami oraz osobami, którym udało się już założyć pierwsze firmy i z sukcesem je prowadzą. Biuro Karier i Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości powinny więc wspierać się w swoich działaniach, dzięki czemu możliwe będzie wielostronne budowanie sylwetek naszych absolwentów.
– Jak ważne w działalności inkubatora jest są relacje z przedsiębiorcami?
– Relacje z przedsiębiorcami to jeden z kluczowych elementów naszej działalności. Nie jest bowiem możliwe działanie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości w oderwaniu od biznesowej rzeczywistości, konieczne jest bowiem stałe rozwijanie między innymi wiedzy o trendach, które pojawiają się na rynku. Informacje te mogą zapewnić tylko i wyłącznie podmioty, które funkcjonują obecnie w przestrzeni biznesowej.
Dlatego kluczowe jest kojarzenie młodych przedsiębiorców z tzw. mentorami, czyli osobami które mają bardzo duże doświadczenie w działalności biznesowej – tak aby możliwe było przekazywanie tego rodzaju wiedzy. Bardzo możliwe, że wynikiem takiej wspólnej działalności przedsiębiorcy i naszych studentów, absolwentów i pracowników będzie wspólna działalność biznesowa w wysoko innowacyjnym obszarze.
– Czego potrzeba młodym osobom, aby mogły skutecznie rozwinąć swój pomysł na własny biznes?
– To dość trudne pytanie. Młode osoby, które chcą założyć pierwszy biznes, przychodzą z bardzo różnymi problemami. Gdybym miał dokonać analizy stwierdziłbym, że takim najważniejszym problemem – jak mogłoby się wydawać – nie są wcale pieniądze, ale przede wszystkim pewność siebie. Bardzo często na początku drogi związanej z rozwijaniem własnego startupa brakuje zwyczajnie odwagi oraz poczucia, że osoba która robi to po raz pierwszy zwyczajnie da sobie radę.
W Inkubatorze Przedsiębiorczości będziemy starać się wspierać takie osoby, przede wszystkim poprzez szkolenia związane z tzw. coachingiem – organizowane przez wykwalifikowanych trenerów biznesu.
– Jakie pomysły mogą liczyć na wsparcie uniwersyteckiej jednostki?
– Nasuwa się jedna odpowiedź – wszystkie. Jest takie powiedzenie, które brzmi Only sky is the limit. Tymi właśnie słowami kierujemy się w działalności naszego inkubatora przedsiębiorczości. Do współpracy zapraszam więc naszych studentów, absolwentów, doktorantów i pracowników, którzy mają już pewien pomysł na biznes.
Zapraszam również osoby, które „czują”, że prowadzenie biznesu jest właśnie dla nich, ale nie mają jeszcze konkretnej idei na działalność. To najczęściej właśnie tego rodzaju osoby otrzymują w późniejszym czasie środki na sfinansowanie swojej działalności od sponsorów, ponieważ w działalności biznesowej – jak i pewnie w każdej aktywności – najważniejszy jest optymizm oraz wiara w siebie.
Rozmawiał Michał Plewka
***
Dr hab. Mariusz Szyrski – doktor habilitowany nauk prawnych. Pracuje na Wydziale Prawa i Administracji UKSW od 2008 roku. W latach 2014-2016 był kierowikiem projektu naukowego „Tworzenie i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych – jako sfera gospodarki komunalnej”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. W ramach wyjazdów studyjnych związanych z polityką energetyczną brał udział w spotkaniach naukowo-badawczych w Szwecji, Finlandii, Norwegii oraz na Łotwie. Jest członkiem Senatu UKSW oraz Rady Dyscypliny Naukowej Prawo i Rady Wydziału, a od 2021 r. – dyrektorem Centrum Wspierania Przedsiębiorczości Akademickiej – Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół prawa administracyjnego i gospodarczego, w tym w szczególności w zakresie prawa energetycznego.