Współpraca w zakresie badań naukowych, dydaktyki i innych form kształcenia to główne założenia umowy podpisanej przez UKSW z Międzyleskim Szpitalem Specjalistycznym w Warszawie.
Porozumienie zakłada m.in. organizację seminariów, warsztatów, wykładów, zajęć klinicznych i praktyk studenckich.
Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW podpisując umowę, zaznaczył, że to szczególny rok dla studentów medycyny na UKSW, gdyż w drugim semestrze zaczynają zajęcia kliniczne.
– Cieszę się, że szpital otwiera drzwi dla naszych studentów, którzy będą mogli korzystać z najnowocześniejszego sprzętu, jakim dysponuje szpital, m.in. robota chirurgicznego da Vinci, który na warszawskim rynku medycznym jest nowością – powiedział. – Dziękujemy za taką możliwość dyrekcji, będziemy się starali stawać na wysokości zadania i realizować cenne inicjatywy dla Warszawy i Mazowsza – dodał Rektor UKSW.
Dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego dr Jarosław Rosłon zwrócił uwagę na fakt, iż placówka od wielu lat realizuje proces dydaktyczny i posiada wielu samodzielnych pracowników naukowych.
– Jesteśmy zainteresowani rozwojem dydaktyki. Mamy nadzieję, że potencjał, który tkwi nie tylko w sprzęcie, ale przede wszystkim w ludziach, będzie właściwie wykorzystany przez tak dobrą uczelnię. Bardzo cieszymy się, że możemy nawiązać współpracę – zazanczył.
Przy podpisaniu umowy obecny był także zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa, dr n. med. Witold Pikto – Pietkiewicz oraz członkowie kolegium rektorskiego UKSW: dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia; prof. dr hab. n. med. Dariusz Kosior, prorektor ds. medycznych; ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.
W spotkaniu uczestniczyła również Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, która w imieniu marszałka województwa mazowieckiego, Adama Struzika pogratulowała obu podmiotom rozpoczętej współpracy.
Na zdjęciu do lewej: prof. dr hab. n. med. Dariusz Kosior, prorektor UKSW ds. medycznych; dr n. med. Witold Pikto-Pietkiewicz, zastępca dyrektora Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego ds. lecznictwa; Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego; ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW; dr Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego; dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor UKSW ds. studenckich i kształcenia; ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., prorektor UKSW ds. nauki i współpracy międzynarodowej
Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie jest kolejną jednostką, z którą będzie współpracować Wydział Medyczny. Collegium Medicum UKSW. W zakresie zajęć praktycznych UKSW podjął wcześniej współpracę z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Centrum Zdrowia Dziecka. Uczelnia podpisała też listy intencyjne z wieloma wiodącymi instytucjami naukowymi oraz klinicznymi. Bazę kliniczną uzupełniają także szpitale publiczne i instytucje, świadczące działalność komercyjną w zakresie świadczeń medycznych.
Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie (dawniej Centralny Szpital Kolejowy w Warszawie – Międzylesiu) jest szpitalem wielospecjalistycznym w randze szpitala wojewódzkiego. Placówka realizuje świadczenia zdrowotne specjalistyczne i wysoko-specjalistyczne, stacjonarne i ambulatoryjne. Świadczenia te są udzielane przez wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć medycyny. Międzyleska placówka jest jednym z 20 ośrodków w Polsce, które wykorzystują system chirurgii robotycznej da Vinci. Robot medyczny został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych oraz kardiologicznych. Pierwsza operacja w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym przy zastosowaniu robota da Vinci odbyła się 4 lutego 2021 w Światowy Dzień Walki z Rakiem.