Konsorcjum naukowe na czele ze spółką UKSW Tech-Inno-Med realizuje kampanię edukacyjną „Ryby nie chorują na serce”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na zbyt duże spożycie farmaceutyków.
Projekt prowadzony jest wraz z Bankiem Ochrony Środowiska i Spółką Piktorex. Farmaceutyki często analizowane jako PPCP (pharmaceutical and personal care products) są niezwykle szkodliwe dla środowiska. Szczególną uwagę zwraca się tu na substancje mogące zaburzać gospodarkę hormonalną u człowieka. Wśród PPCP z punktu widzenia ekologicznego ważne są estrogeny, antybiotyki, substancje przeciwbólowe, środki przeciwbakteryjne i parabeny.
Związki te są wykrywane zarówno w wodach powierzchniowych, głębinowych oraz ściekach bytowych. Wpływ na to ma zwiększająca się konsumpcja leków oraz powszechny dostęp do nich. Istotnym problemem jest również mała efektywność tradycyjnych metod oczyszczania ścieków oraz uzdatniania wody w ich eliminacji, czego skutkiem jest ich obecność w wodzie do picia. Brak jest również wdrożonych programów monitoringowych w zakresie analizy farmaceutyków w ściekach i wodach.
Kampania ma zwrócić uwagę na właściwe unieszkodliwianie odpadów farmaceutycznych oraz ich minimalizację przedostawania się do środowiska i ich toksyczne oddziaływanie na ekosystemy. Umowa we współpracy z Bankiem będzie realizowana przez konsorcjum naukowe Tech-Inno-Med UKSW Sp. z o.o. oraz Piktorex Sp. z o.o.