Piotr Szymczak, student psychologii oraz Jakub Woreta, student archeologii otrzymali stypendia Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2020/2021.
Stypendia Ministra Nauki i Edukacji przyznawane są za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. W bieżącym roku akademickim dwaj studenci UKSW znaleźli się w elitarnym gronie 362 osób ze wszystkich uczelni w Polsce, które otrzymały te nagrody.
PIOTR SZYMCZAK jest studentem V roku psychologii, jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół cyberpsychologii, a szczególnie interesują go zachowania w mediach społecznościowych, bada uzależnienie od tych mediów i cyberstalking oraz jak te zachowania wiążą się z cechami osobowości, takimi jak narcyzm czy psychopatia.
– Choć psychologia interesowała mnie od początku studiów, to konkretna działalność naukowa, w którą się zaangażowałem, jest w dużym stopniu zasługą Instytutu Psychologii UKSW, który stworzył świetne warunki do mojego rozwoju oraz mentorów naukowych, których spotkałem podczas studiów. Myślę przede wszystkim o pani prof. Magdalenie Żemojtel-Piotrowskiej, która jest nie tylko moim promotorem, ale i wybitnym naukowcem, założycielem i kierownikiem Centrum Psychologii Międzykulturowej (CSWU Cross-Cultural Psychology Centre) w naszym instytucie – podkreśla.
Jako asystent badawczy w zespole Centrum Psychologii Międzykulturowej Piotr Szymczak przeprowadził swoje pierwsze badania naukowe, a także samodzielnie zaprezentował jego wyniki na ogólnopolskiej konferencji naukowej podczas XVI Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej w Poznaniu w 2019 roku. W następnym roku opublikował artykuł w międzynarodowym czasopiśmie naukowym „Current Psychology”. Obecnie zaangażowany jest w prace projektu dotyczącego aplikacji randkowych, który ma na celu zbadać „jak osobowość przejawia się w aplikacjach randkowych online”.
Środki z przyznanego stypendium planuje przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu i programów, przydatnych w dalszej pracy naukowej, ponieważ „obecnie nowoczesna technologia odgrywa kluczową rolę w pracy naukowej”.
JAKUB WORETA jest studentem V roku archeologii, zajmuje się prowadzeniem nieinwazyjnych badań z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych – dronów. W projektach wykonuje mapowania stanowisk nie tylko w paśmie światła widzialnego, ale również prowadzi badania nad zastosowaniem sensorów multispektralnych oraz termowizyjnych (o czym pisze pracę dyplomową).
– Specjalizacja ta sprawia mi niezwykłą przyjemność, ponieważ łączy hobby, którym są drony, z doskonaleniem się w dziedzinie archeologii lotniczej – zaznacza.
Stypendium związane jest z udziałem w projektach naukowych, które dotyczyły między innymi nieinwazyjnych badań obozów zagłady w Treblince i Chełmnie nad Nerem oraz badań Zamku w Kole. Obecnie Jakub Woreta jest stypendystą w grancie mgr. Michała Jakubczaka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, w którym zajmuje się nieinwazyjnymi badaniami osady neolitycznej w Kaczkowie na Kujawach.
Nie miałby tych sukcesów, gdyby nie wsparcie mistrzów, czyli opiekunów naukowych z Instytutu Archeologii UKSW, zwłaszcza dr. Janusza Budziszewskiego, który prowadząc wczesne seminarium licencjackie na drugim roku studiów pomógł mu „odnaleźć swoją niszę w archeologii”.
– Dużym wsparciem jest również mój promotor dr Rafał Solecki oraz prof. Fabian Welc. Zawdzięczam sukces również wspaniałym magistrom naszej uczelni, czyli Michałowi Jakubczakowi oraz Kamilowi Rabiedze – nie ukrywa.
Część stypendium chce przeznaczyć na dalszy rozwój, ponieważ po skończeniu archeologii chciałby zapisać się na studia podyplomowe z obszaru systemów bezzałogowych oraz na dodatkowe kursy.
Na zdjęciach kolejno od góry: Piotr Szymczak;
Jakub Woreta – pomiary geofizycznye w Treblince oraz badania wykopaliskowe na Mazurach