W ostatnim czasie dwóch badaczy naszej Uczelni otrzymało dofinansowanie na projekty naukowe. Ponadto kierunek psychologia uzyskał rekomendację Komitetu Psychologii PAN.
Dr hab. Witold Płotka prof. ucz. z Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej został laureatem konkursu Sonata Bis 11, organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Na realizację projektu naukowego Filozofia Leopolda Blausteina w kontekstach: Brentano, psychologia Gestalt, Szkoła Lwowsko-Warszawska i wczesna fenomenologia pozyskał 1 405 753 zł.
– Podstawowym celem projektu jest dyskusja nad dziedzictwem myśli Blausteina w kontekście filozofii europejskiej. W projekcie dowodzi się, że oryginalny wkład tego myśliciela do tradycji filozoficznej jego czasów można w pełni dopiero dostrzec, gdy umieści się ją we właściwych kontekstach – wyjaśnia prof. Płotka.
-– Filozofia Blausteina jest badana najczęściej w odniesieniu do dziedzictwa Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Nowatorstwo niniejszego projektu zasadza się na próbie przeprowadzenia pierwszego w literaturze międzynarodowej całościowego i pogłębionego badania nad filozofią Blausteina, także udostępniając jego pisma anglojęzycznemu czytelnikowi – dodaje.
Rezultatem projektu będzie powołanie zespołu badawczego, który będzie analizował filozofię Blausteina. Planowane jest także wydanie pierwszej, anglojęzycznej monografii poświęconej temu polskiemu filozofowi oraz zbioru tłumaczeń jego prac na język angielski. Ponadto członkowie zespołu badawczego przygotują zbiór tekstów i tłumaczeń, które będą przedstawiały tę myśl w kontekście rozwoju filozofii w Europie Środkowej.
Dr hab. Witold Płotka, prof. ucz. pracuje w Katedrze Historii Filozofii w Instytucie Filozofii WFCh. Specjalizuje się w zakresie fenomenologii oraz historii filozofii, przede wszystkim bada współczesne zastosowania fenomenologii i jej przeformułowania oraz historię ruchu fenomenologicznego w Polsce w kontekście filozofii europejskiej.
Ks. dr hab. Dariusz Sztuk, prof. ucz. z Wydziału Teologicznego pozyskał 87 960 zł w 10. edycji Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, Moduł Uniwersalia 2.2 na realizację projektu Przeciw judaizantes. Komentarz do Listu św. Pawła do Galatów. Przekład z oryginału greckiego, wstęp, opracowanie i wydanie w serii Nowy Komentarz Biblijny. Nowy Testament.
Celem projektu jest nowy przekład na język polski Listu do Galatów bazujący na ostatnim wydaniu krytycznym Nowego Testamentu w języku greckim (28 wydanie Nestle-Alanda, Novum Testamentum Graece). Przekładowi dzieła starożytnego opatrzonemu w krytykę tekstu będzie towarzyszyć historyczno-literackie wprowadzenie w lekturę dzieła oraz bazująca na analizie filologicznej interpretacja i oryginalne opracowanie tekstu. Owocem pracy analityczno-edytorskiej ma być publikacja Komentarza do Listu do Galatów w ramach prestiżowej serii wydawniczej „Nowy Komenatrz Biblijny. Nowy Testament” oraz umożliwienie dostępu do zdigitalizowanej jego formy.
– Autor Komentarza do Listu do Galatów będzie wyjaśniał poszczególne perykopy w kilku etapach. Pierwszy wprowadzać będzie w zagadnienia literackie, obejmujące krytykę tekstu, strukturę perykopy oraz historię tradycji i redakcji. Drugi etap przewidziany został jako zasadnicze filologiczne objaśnienie tekstu, wiersz po wierszu. Tutaj przewidziano również odniesienia intertekstualne oraz przywołanie tradycji interpretacyjnej. Etap ostatni będzie omówieniem aspektu kerygmatycznego perykopy, który pozwala wydobyć zasadnicze orędzie. Po każdej z perykop podana zostanie także najnowsza bibliografia z danego zakresu. Całość publikacji poprzedzona zostanie wprowadzeniem w tematykę historyczno-literacką – wyjaśnia ks. prof. Dariusz Sztuk.
Ks. dr hab. Dariusz Sztuk, prof. ucz. pracuje w Katedrze Egzegezy Nowego Testamentu w Instytucie Nauk Teologicznych WT. Do obszaru jego zainteresowań naukowo-badawczych należą przede wszystkim epistolarium Pawłowe oraz listy katolickie.