Przejdź do treści

Sukcesy naukowców UKSW

sukcesNasi naukowcy zostali w ostatnich dniach wyróżnieni prestiżowymi nagrodami.

Dr hab. n. med., prof. uczelni Filip M. Szymański, dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW, prof. Przemysław Urbańczyk i dr Paulina Komar z Instytutu Archeologii WNHS, dr Renata Rybakiewicz-Sekita z Instytutu Chemii WMP.SNS oraz dr hab., prof. uczelni Monika Przybysz z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym otrzymali prestiżowe wyróżnienia o znaczeniu krajowym i międzynarodowym.

 

Badania nad chorobami serca i naczyń docenione przez PTNT

Podczas uroczystej inauguracji XVII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, która odbyła się 24 czerwca br. w Gdańsku, dr hab. n. med., prof. uczelni Filip M. Szymański, dziekan Wydziału Medycznego. Collegium Medicum UKSW w Warszawie otrzymał nagrodę Prezesów Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego za badania nad rolą klasycznych i nieklasycznych czynników ryzyka chorób serca i naczyń. Laudację z okazji nadania nagrody wygłosiła prof. Krystyna Widecka z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesor Filip M. Szymański, oprócz kierowania WMCM UKSW pełni obecnie funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych oraz przewodniczącego Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Drugim Laureatem Nagrody Prezesów został prof. Michał Tendera, były prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.

dziekan szymanski

 

Archeolodzy z nagrodami

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochronę piastowskiego dziedzictwa kulturowego został nagrodzony prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii Wydziału Nauk Historycznych. Lednicki Orzeł Piastowski to nagroda przyznawana przez marszałka województwa wielkopolskiego, ustanowiona przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego z inicjatywy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

p. urbańczyk

Instytut Archeologii w ostatnich dniach ma okazję do potrójnego świętowania, ponieważ dostrzeżone zostały również dokonania młodych pracowników naukowych – stypendium START od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej otrzymał mgr Kamil Rabiega, o czym informowaliśmy na stronie uczelni 21 czerwca. Z kolei dr Paulina Komar została laureatką Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców, przyznawanym przez Ministra Edukacji i Nauki młodym naukowcom prowadzącym „innowacyjne badania naukowe o wysokiej jakości oraz posiadającym imponujące osiągnięcia naukowe o wysokim prestiżu i międzynarodowym wydźwięku”. W tegorocznej edycji wpłynęło 1897 wniosków, z których wyłoniono 217 stypendystów (w tym dla 52 doktorantów). 23 czerwca 2021 35 laureatów, którzy uzyskali najwięcej punktów w swoich dziedzinach (około 100 punktów na 100) otrzymało decyzję o przyznaniu stypendium bezpośrednio z rąk ministra podczas uroczystości w gmachu MEiN. Dr Paulina Komar znalazła się w gronie tych osób. Laureaci konkursu będą otrzymywali stypendia Ministra w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez okres do 3 lat.

paulina komar 003

 

 

Stypendium MEiN dla chemiczki

Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców będzie otrzymywać również dr Renata Rybakiewicz-Sekita z Instytutu Chemii na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Szkole Nauk Ścisłych UKSW.

 

Pracownik IEMiD ekspertem w Procesie Bolońskim

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powierzyło dr hab., prof. uczelni Monice Przybysz z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym reprezentowanie naszego kraju w pracach Grupy Doradczej ds. Wymiaru Społecznego w ramach prac w zakresie Procesu Bolońskiego na okres maj 2021-czerwiec 2024 jako przedstawicielce Ministerstwa Edukacji i Nauki w grupach roboczych i tzw peer suport group w Procesie Bolońskim (Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego).

 

25 czerwca 2021