Nowe święto pozwala zwrócić uwagę na znaczenie „przestrzeni nauki” dla człowieka, społeczeństwa, tworzenia kultury czy gospodarki – zaznaczył Rektor UKSW we wczorajszej wypowiedzi dla PAP.
Ks. prof. Stanisław Dziekoński podkreślił wyjątkowość obchodów Dnia Nauki Polskiej szczególnie dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – ze względu na tegoroczną beatyfikację Patrona uczelni.
„W tym dniu bardziej niż w naszej codzienności uwzględnimy to przesłanie, które dla ludzi nauki i dla UKSW, a jeszcze wcześniej – dla ATK, pozostawił kardynał Wyszyński” – zaznaczył ks. prof. Dziekoński. Wspomniał o „wartości nauki dla człowieka w życiu społecznym”, które wybrzmiało w słowach głoszonych przez Prymasa Tysiąclecia.
„Jeśli będziecie angażować się w waszą pracę w przestrzeni naukowej, w przestrzeni uniwersyteckiej, jeśli będzie ona oparta na etyce – wówczas możecie być spokojni o waszą przyszłość, o wasz byt w przyszłości” – tymi słowami kard. Wyszyńskiego Rektor UKSW przypomniał o wartościach etycznych, które są niezbędne u podstaw uprawiania nauki w jakimkolwiek obszarze czy dyscyplinie. Zauważył, że Patron UKSW wyznaczył kierunki działania, które powinny cechować studentów oraz nauczycieli akademickich Uniwersytetu – dzięki nim środowisko naukowe może się rozwijać.
Obchodzony wczoraj po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej ma za zadanie podkreślać znaczenie nauki w życiu społecznym i zachęcać do zainteresowania nauką. Nie bez znaczenia na datę obchodów wybrano 19 lutego – to dzień urodzin wybitnego astronoma, Mikołaja Kopernika.
źródło: https://dzieje.pl/edukacja/rektor-uksw-dzien-nauki-polskiej-swieto-rodziny-naukowej