Chrześcijańska turystyka religijna na UKSW jako jedyny taki kierunek w Polsce zostanie przedstawiona podczas VIII Światowego Kongresu Duszpasterstwa Turystyki w Santiago de Compostela
Dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. ucz., inicjatorka i kierownik kierunku chrześcijańska turystyka religijna na Wydziale Teologicznym UKSW, jako jedyny prelegent z Europy środkowo-wschodniej, będzie mówiła o nowym kierunku studiów na naszej Uczelni, oraz słowiańskim modelu pielgrzymowania, podczas rozpoczynającego się VIII Światowego Kongresu Duszpasterstwa Turystyki.
– Turysta od pielgrzyma niczym się zewnętrznie nie różni. Chcemy uczyć studentów towarzyszenia ludziom w pielgrzymowaniu, chodzi o to, by przewodnik był kimś więcej niż tylko przybliżających turystom kulturę i historię pilotem wycieczki – mówi dr Strzałkowska, sama będąca od 17 lat przewodnikiem wycieczek po Izraelu, Egipcie, Jordanii, Libanie, Grecji i Turcji. – Przez lata komunizmu pielgrzymowanie miało wymiar religijny i wolnościowy, dziś obok tradycyjnego pielgrzymowania, powszechne stało się podróżowanie połączone z poszukiwaniami duchowymi. Zdarza się, że ktoś przyjeżdża jako turysta, a wyjeżdża jako pielgrzym.
Chrześcijańska turystyka religijna, trzyletnie studia licencjackie, jedyne takie w Polsce, a według źródeł watykańskich jedyne takie na świecie, które rozpoczyna w tym roku na Wydziale Teologicznym UKSW 30 osób, mają łączyć wiedzę teologiczną z praktycznym przygotowaniem do zawodu organizatora i przewodnika turystów, w tym pielgrzymów.
– Spośród miliarda 300 milionów turystów podróżujących po świecie – to statystyki sprzed pandemii – pielgrzymi stanowią 300 milionów, z Polski do miejsc kultu za granicą i z zagranicy do polskich sanktuariów pielgrzymuje rocznie po 7 milionów osób – mówi dr Strzałkowska. – Turystyka religijna stanowi obecnie jedną z najprężniej rozwijających się form podróżowania. Dla niektórych stała się sposobem życia. Już Goethe powiedział, że Europa zrodziła się z pielgrzymowania, a jej językiem ojczystym jest chrześcijaństwo.
W cieniu pandemii i wojny na Ukrainie, VIII Światowy Kongres Duszpasterstwa Turystyki, odbywa się po dziesięcioletniej przerwie. Po raz został zorganizowany w Watykanie w 1970 r., podobnie jak trzy kolejne, zaś następnie – w Efezie, Bangkoku i w Cancun.