Przejdź do treści

Tydzień pełen eksperymentów

2021_pikniknaukowy.jpg24. Piknik Naukowy online trwa! Nasz Uniwersytet reprezentują studenci z Chemicznego Koła Naukowego „Luminol” na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Szkoła Nauk Ścisłych UKSW. 

–  Zgodnie z tematyką tegorocznego pikniku prezentowane przez nas doświadczenia ukazują wpływ naszych codziennych działań na środowisko – mówi Katarzyna Pawlak, prezes Chemicznego Koła Naukowego „Luminol” na Wydziale Matematyczno–Przyrodniczym. Szkoła nauk Ścisłych UKSW – Poruszyliśmy więc temat kwaśnych deszczy i dwutlenku węgla oraz tego, jaki wpływ mają one na rośliny i organizmy oceaniczne. Pokazywaliśmy doświadczenia, które pozwalają sprawdzić jakość powietrza w miejscu zamieszkania oraz w jaki sposób zanieczyszczenia z ropy naftowej, pływającej po powierzchni wody, przenikają w głąb zbiornika – dodaje Katarzyna Pawlak.

„Luminol” pokazał także eksperyment, którego efektem jest stworzony chemicznie… ogród.

Hasło przewodnie dwudziestej czwartej edycji Pikniku Naukowego brzmi: „Klimat i my”. Spotkanie, dotychczas organizowane na Stadionie Narodowym zawsze przyciągało tłumy zainteresowane odkryciami naukowymi.  W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną wydarzenie przybrało formę zdalną. Z tej racji, członkowie „Luminola” nagrali pięć filmów, w których w przystępny sposób informują jak dbać o planetę i jakie niebezpieczne zjawiska wpływają na nasz klimat.

Piknik Naukowy Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia to jedno z największych spotkań poświęconych tematyce naukowej. Jest organizowany nieprzerwanie od 1997 roku, a jego cel to upowszechnienie wiedzy naukowej w przystępny sposób – poprzez prezentowanie prostych eksperymentów i doświadczeń. Każda edycja Pikniku obejmuje inną tematykę, a prezentowane doświadczenia obejmują różne dziedziny – od humanistyki po nauki ścisłe i przyrodnicze. W Pikniku uczestniczy około 200 jednostek badawczych, instytucji i fundacji naukowych, czy szkół wyższych.

{youtube}tK8eVoz2z90{/youtube}

11 maja 2021