Przejdź do treści

Dla mniejszości religijnych i etnicznych

konferencja mini2 października na Uniwersytecie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pana ministra Michała Wosia, Pani prof. Anny Fidelus, prorektor UKSW oraz Ks. prof. Waldemara Cisło.

konferencja studia zagranica2Konferencja dotyczyła projektu realizowanego na UKSW polegającego na organizacji studiów anglojęzycznych dla studentów mniejszości religijnych i etnicznych, pochodzących z terenów  objętych dyskryminacją oraz przemocą, w szczególności z Afryki.

Ksiądz prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji „Pomocy Kościołowi w Potrzebie” otwierając konferencję podkreślił, że projekt ten, realizowany wspólnie przez Kościół i polski rząd, jest jedną z najlepszych form pomocy. „…Przez czas jego trwania wypromowaliśmy juz 5 doktorów (..) Kształcimy elity intelektualne Afryki, które jednocześnie stają się ambasadorami Polski w swoich krajach” – zaznaczył ksiądz profesor. Dodał także, że program zostanie niebawem rozszerzony o grupę ok. 30 studentów z Chin.

Pani Prorektor prof. Anna Fidelus witając zebranych powiedziała, że projekt realizowany na UKSW od trzech lat jest bardzo ważny także dla naszego Uniwerystetu „sami możemy wiele się uczyć i w praktyce wprowadzać założenia inkluzji społecznej” – zaznaczyła.

Minister Michał Woś zwrócił uwagę, iż taki typ pomocy – kształcenie elit dla rozwoju lokalnych społeczności – dobrze wpisuje się w filozofię pomocy realizowaną przez rząd, dla którego „bardzo ważne jest wspieranie mniejszości religijnych na świecie oraz wsparcie tych, którzy są prześladowani.” Dodał, iż na forum ONZ polskiej delegacji wspólnie z administracją amerykańską udało się ustanowić 22 sierpnia „Międzynarodowym dniem pamięci osób przesladowanych ze względu na wiarę”. A projekt realizowany na UKSW jest dowodem praktycznego działania w tym względzie.

Minister zaznaczył także, że dwutorowa pomoc niesiona przez rząd czyli „wsparcie materialne i finansowe na miejscu oraz kształcenie przyszłych elit w krajach objętych dyskryminacją i prześladowaniem jest zgodne z polskim interesem narodowym, gdyż w ten sposób zmiejszana jest presja imigracyjna”. Kończąc swoje wystąpienie podziękował Pani prorektor oraz Księdzu profesorowi „za współpracę i działanie ramię w ramię w celu czynienia dobra na świecie”.

Informacja o projekcie:
Od roku 2017 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie realizuje zadanie polegające na organizacji studiów anglojęzycznych dla studentów mniejszości religijnych i etnicznych, pochodzących z terenów  objętych dyskryminacją oraz przemocą, a w szczególności z Afryki. W roku 2019 odbywa się trzecia edycja projektu. W roku 2017 i 2018 studia rozpoczęło 30 studentów z różnych krajów Afryki. W roku 2019 studia rozpoczęło kolejnych 30 studentów. Uczestnicy studiów pochodzą z takich krajów jak: Uganda, Kamerun, Etiopia, Nigeria Ghana, Burkina Faso.

Projekt uzyskał dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa. W ramach umowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uczelnia prowadzi zajęcia dydaktyczne, w tym naukę języka polskiego, prowadzi działalność pedagogiczno-psychologiczną, kulturalną oraz duszpasterską. Realizacja zadania obejmuje częściowe finansowanie pobytu studentów w Polsce i prowadzenie studiów dla studentów z terenów objętych dyskryminacją i prześladowaniami.

Studia łączą w sobie elementy wiedzy teologicznej, filozoficznej oraz poznawanie kultury Polski. Inicjatywa ma na celu podniesienie jakości studiów w języku angielskim, zaś z drugiej strony projekt ma istotny wkład w kształcenie przyszłych kadr naukowych w krajach objętych dyskryminacją, przemocą i prześladowaniami.

konferencja studia zagranica konferencja studia zagranica1

 

03 października 2019