Przejdź do treści

Nowy ośrodek wsparcia

minProrektor UKSW prof. Marek Michalski oraz minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisali umowę na dofinansowanie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Piasecznie.

To kolejny ośrodek, który powstał z inicjatywy i w ramach modelu wypracowanego przez naukowców z Instytutu Psychologii UKSW pod dyrekcją dr. Tomasza Rowińskiego.  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczy na niego blisko 24 mln zł, które pochodzą ze środków unijnych.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w podwarszawskim Piasecznie zapewni skoordynowane środowiskowo wsparcie młodym ludziom (do 21 roku życia), przeżywjącym kryzysy psychiczne, a także ich rodzinom i bliskim. Od września działa już w Piasecznie poradnia psychologiczna, w której mieszkańcy sześciu gmin powiatu piaseczyńskiego mogą korzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej.

– To ważne, że odchodzimy od instytucjonalnej opieki, nie zamykamy chorych w ośrodkach, ale tworzymy centra, które pozwalają zostać w środowisku, w którym młody człowiek się wychowuje – podkreśliła minister  Jarosińska-Jedynak.

Działalność kolejnego Centrum wpisuje się w reformę systemu psychiatrii dziecięcej, która polega na odejściu od izolacji w oddziałach szpitalnych na rzecz zdrowienia w środowisku życia pacjenta. Jest to możliwe dzięki współpracy psychologów, psychoterapeutów i lekarzy z rodziną, szkołą czy asystentem rodziny.

Wyjątkowość modelu wsparcia psychiatrii dziecięcej wypracowanego i wdrażanego przez naukowców z UKSW podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

– Na podstawie dotychczasowej działalności Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego powstał program strategii opieki nad dziećmi i młodzieżą, który jest wdrażany w całym kraju – zaznaczyła.

Prorektor UKSW prof. Marek Michalski podkreślił rolę specjalistów z UKSW.

 – Model wypracowany przez naszych naukowców stał się bazą do wdrożenia projektu innowacji społecznej, jakim są te Centra – powiedział.

Budowa Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Piasecznie jest częścią projektu „Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę”, który jest realizowany z programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Celem projektu jest przetestowanie środowiskowego modelu usług medycznyc oraz porad psychologiczno-pedagogicznych i społecznych przy uwzględnieniu koordynacji tych zadań na terenie działania. W praktyce polega to na współpracy ŚCZP z  siecią takich instytucji jak:

  • ośrodki pomocy społecznej
  • poradnie psychologiczno-pedagogiczne
  • urzędy gmin i powiatów
  • szkoły i jednosti oświatowe
  • organizacje pozarządowe.

Ponadto Uniwersytet wraz z partnerami, czyli samorządem powiatu piaseczyńskiego, Tarczyńskim Centrum Medycznym (SPZOZ w Tarczynie) oraz fundacją “Pomóż Dorosnąć” przeprowadzi działania profilaktyczne, takie jak m.in.: infolinia, warsztaty antystygmatyzacyjne i szkolenia dla przedstawicieli zawodów zaufania,  pikniki dla społeczności lokalnej.

Pierwsze Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży powstałe z inicjatywy pracowników naukowych Instytutu Psychologii UKSW powstało w 2018 roku na warszawskich Bielanach.

DSC 2720

Na zdjęciu od lewej: dr Tomasz Rowiński, Kinga Krupa, prezes Fundacji „Pomóż Dorosnąć”, Arkadiusz Sępniewski, dyrektor SPZOZ Tarczyn, Ewa Lubianiec, członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego, prof. Marek Michalski, prorektor UKSW, Małgorzta Jarosińska – Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia, Barbara Galicz, burmistrz Tarczyna

Na zdjęciu tytułowym prof. Marek Michalski, prorektor UKSW, Małgorzta Jarosińska – Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej

23 września 2020