Przejdź do treści

Uniwersyteckie Centrum Badania Wolności Religijnej otwarte

briefing min– Musimy przestrzegać podstawowej wolności osobistej człowieka, jaką jest wolność sumienia i religii – powiedział minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek podczas wizyty na UKSW.

Powodem wizyty było otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Badania Wolności Religijnej, które powołał specjalnym zarządzeniem rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

– Obserwujemy, co dzieje się w świecie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom świata i Kościoła, nasz Uniwersytet podjął działania edukacyjne na rzecz osób prześladowanych za wiarę. Prowadzimy kierunek kształcący duchownych z krajów afrykańskich, w których istnieją prześladowania religijne – powiedział Rektor UKSW w czasie briefingu, towarzyszącemu spotkaniu. 

Podkreślił, że badania nad wolnością religijną wielu naukowców UKSW prowadzi od lat. Nowopowstałe Centrum jest więc niejako rozszerzeniem i pogłębienie tych badań. – Chcemy patrzeć nie tylko historycznie na wielki problem jakim są prześladowania ze względu na wyznawaną religię, ale także zgłębiać go tu i teraz – zaznaczył.

rektor czekalski

Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW

 

Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek mówił o nasilającym się zjawisku chrystianofobii. – W świecie dochodzi do brutalnych ataków na chrześcijan, wcale nie mniejszych niż przed wiekami. Zjawisko to dotarło już do Europy. Dlatego z tym większą radością przyjąłem informację o otworzeniu Centrum Badania Wolności Religijnej na UKSW – powiedział minister.

Podkreślił ważną w tej kwestii rolę badań naukowych.

– Badania naukowe są kluczowe, aby mieć przegląd sytuacji na świecie, w Europie i w Polsce. Abyśmy mogli zabezpieczyć nasz region przed atakami na wolność religijną i ludzi wierzących każdego wyznania. W szczególności chrześcijan, których w Polsce jest najwięcej – dodał min. Czarnek.

Ministerstwo Edukacji i Nauki wsparło działanie Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej dotacją w wysokości 1,5 mln złotych.

min.Czarnek2

Na zdjęciu prof. dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

 

O tym, że wolność religijna jest ważna w każdym miejscu na świecie, nie tylko na Bliskim Wschodzie czy w Afryce mówił podczas briefingu dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badania Wolności Religijnej ks. prof. Waldemar Cisło. Jak podkreślił, z raportu stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy ONZ wynika, że rocznie ginie z powodu wyznawanej wiary 105 tys. chrześcijan.

– Wszystkie organizacje monitorujące wolność religijną mówią, że chrześcijaństwo jest religią najbardziej prześladowaną na świecie. We Francji ataki na miejsca kultu judaizmu czy islamu spadły w ciągu roku o 58 proc., natomiast ataki na miejsca kultu chrześcijan wzrosły o 90 proc. – mówił ks. prof. Cisło, podkreślając wielką potrzebę zajęcia się tematem wolności religijnej naukowo. Jak zaznaczył podobne ośrodki akademickie jak UCBWR istnieją w wielu innych krajach, choćby w Stanach Zjednoczonych czy na Węgrzech.

Ksiądz prof. Cisło naświetlił szeroki zakres działań nowej jednostki uniwersyteckiej, której początki na UKSW sięgają kształcenia księży z najbardziej prześladowanych religijne krajów Afryki. W tej chwili na UKSW studiuje 17 osób z ośmiu krajów afrykańskich. Kilkanaście z nich było obecnych na spotkaniu z min. Przemysławem Czarnkiem.

ks. cislo

Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor UCBWR

 

— Studenci, którzy nam dziś towarzyszą wrócą do swoich krajów ze zdobytą na UKSW wiedzą i będą kształtować świadomość intelektualną swoich społeczeństw – podkreślił ks. prof. Ryszard Czekalski.

Do głównych zadań Uniwersyteckiego Centrum Badania Wolności Religijnej należą m.in. prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych na temat wolności religijnej, rozpoznawanie potrzeb i formowanie postulatów z zakresu pomocy humanitarnej i chrystianofobii oraz upowszechnianie wiedzy na temat organizacji państwowych, międzynarodowych, społecznych, charytatywnych i kościelnych działających w tej dziedzinie.

stuenci afryka

Na zdjęciu studenci z Afryki oraz ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, prof. dr hab. Przemysław Czarnek, ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło

Na zdjęciu tytułowym od lewej ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, prof. dr hab. Przemysław Czarnek, ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło

 

18 lutego 2021