Wydział Biologii i Nauk o Środowisku należy do najmłodszych wydziałów naszego Uniwersytetu. Kształci studentów w jednej z najnowocześniejszych baz laboratoryjnych w Polsce.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie liczy 12 wydziałów. Każdy z nich ma swoją ciekawą historię, osiągnięcia dydaktyczne i naukowe. Będziemy je prezentować w cotygodniowym cyklu Czwartek na Wydziale. Zaczynamy od Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku.
Wydział Biologii i Nauk o Środowisku, który powstał w 2009 roku, prowadzi dwa kierunki studiów na I i II stopniu kształcenia: Biologię i Inżynierię środowiska.
– Inżynieria środowiska to kierunek praktyczny. Studenci zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi ciepłownictwa, wentylacji, odnawialnych źródeł energii. Biologia zaś to kierunek poznawczy, poruszający zagadnienia z zakresu biologii człowieka, biologii molekularnej i środowiskowej – wyjaśnia dziekan WBNS prof. ucz. dr hab. Jerzy Romanowski.
Aktualnie WBNS kształci 342 studentów. Na kierunku Biologia studiują 204 osoby a na Inżynierii środowiska 138 osób. Zajęcia odbywają się na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego.
Nowoczesne laboratoria
Część z zajęć prowadzona jest w nowoczesnych, w pełni wyposażonych laboratoriach Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych. Budynek, który oddano do użytku w 2014 roku, dysponuje prawie 50 laboratoriami. Odbywają się tu także prace badawcze z zakresu biologii i ekologii człowieka, badania molekularne nad zwierzętami i roślinami, biologią i ekologia środowiskową. Studenci obu kierunków maja okazję poznać bardzo nowoczesne techniki i korzystać z nowoczesnego sprzętu badawczego.
– Dysponujemy w tej chwili jedną z najnowocześniejszych baz laboratoryjnych w Polsce – mówi dr inż. Dominik Wojewódka, kierownik Zakładu Gospodarki Wodno-Ściekowej i Gospodarki Odpadami z kierunku Inżynieria środowiska. – Dzięki temu możemy wykorzystać nasza bazę laboratoryjną w praktyce gospodarczej. Otrzymujemy bowiem wiele zapytań o wykorzystanie naszych struktur laboratoryjnych z innych uczelni oraz z sektora gospodarczego i biznesowego.
Zespół naukowo-badawczy Wydziału tworzą zarówno wybitni naukowcy, jak i praktycy. Kadra naukowa liczy 32 osoby, którą wspomagają eksperci m.in. Komisji Europejskiej w zakresie Badań i Innowacji oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wielu wykładowców posiada wiedzę praktyczną i doświadczenie zdobyte podczas współpracy z firmami zewnętrznymi w zakresie m.in. ochrony i rekultywacji przyrody, budownictwa, gospodarki odpadami, inżynierii środowiska.
Na Wydziale badania naukowe prowadzone są indywidualnie, a także w zespołach interdyscyplinarnych, które skupiają specjalistów z zakresu inżynierii, mikrobiologii i genetyki. Naukowcy WBNS prowadzą obecnie badania z zakresu: mikrozanieczyszczenia w środowisku (identyfikacja, oddziaływanie, eliminacja); stabilizacja odpadów niebezpiecznych i ich recykling; biotechnologiczny odzysk metali szlachetnych z odpadów; eliminacja właściwości kancerogennych odpadów azbestowych z wykorzystaniem metod termicznych; opracowanie innowacyjnej technologii mechaniczno-biologicznego recyklingu odpadów niebezpiecznych z tworzyw sztucznych (projekt zamawiany przez przemysł); biorecykling metali ciężkich z terenów zdegradowanych (projekt zamawiany przez przemysł). Wydział prowadzi ponadto badania zamawiane przez firmy i instytucje zewnętrzne.
Studenci podczas zajęć laboratoryjnych
Więcej niż studia
Władze WBNS szczególny nacisk kładą na ofertę kształcenia, aby była jak najlepiej dostosowana do wymogów obecnego rynku pracy. Dlatego w tworzeniu programów studiów, zarówno I jak i II stopnia, kierują się również opiniami studentów oraz sugestiami wyrażanymi przez interesariuszy zewnętrznych i Wydziałową Radę Biznesu, czyli zakładami pracy, które są zainteresowane ewentualnym zatrudnieniem absolwentów.
Studenci WBNS mogą realizować indywidualny toku studiów oraz dopasować plan zajęć do swoich potrzeb. Mogą także brać udział w wymianach studenckich w ramach współpracy Wydziału z uczelniami w Europie i Azji. Swoje pasje i zainteresowania badawcze rozwijają także w czterech kołach naukowych: Kole Biologów Terenowych, Kole Naukowym Młodych Kadr Inżynieryjnych, Kole Naukowym Biologii Człowiekaoraz Kole Naukowym Biologii Molekularnej.
– Koło naukowe bardzo pomaga mi w rozwoju zainteresowań, którymi są entomologia i ornitologia. Mamy bowiem dużo zajęć praktycznych i terenowych – mówi Małgorzata Czaja z Koła Biologów Terenowych.
Rozwijanie zainteresowań badawczych i naukowych pasji na WBNS umożliwiają także cykliczne wydarzenia popularyzujące naukę, w których Wydział bierze udział. Są to m.in. Noc Biologów czy Piknik Naukowy organizowany przez Centrum Nauki Kopernik.
Absolwenci WBNS
Podczas ogólnopolskiej konferencji „Biopotencjał”, organizowanej przez Wydział od 2015 roku, studenci WBNS mają możliwość prezentowania wyników swoich przedsiębiorcom i przyszłym pracodawcom.
Perspektywy zawodowe po ukończeniu zarówno kierunku Biologia jak i inżynieria środowiska na WBNS są bardzo szerokie. Absolwenci mogą pracować w laboratoriach badawczych i diagnostycznych, instytucjach, które zajmują się ochroną przyrody, w parkach narodowych, muzeach, placówkach administracji rządowej i samorządowej, zakładach przemysłowych i komunalnych.
– Nasi absolwenci zakładają także swoje działalności gospodarcze i świetnie sobie radzą na rynku pracy – podkreśla dr inż. Bartłomiej Macherzyński, kierownik kierunku Inżynieria środowiska.
Z Raportu Badań Karier Zawodowych Absolwentów wynika, że 80 proc. osób, które ukończyły WBNS stałą pracę uzyskało po 11 miesiącach od ukończenia studiów.
Uroczysta promocja absolwentów kierunków Biologia i Inżynieria środowiska
Nowoczesny budynek Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych UKSW na kampusie przy ul. Wóycickiego 1/3
Strona Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku UKSW: https://wbns.uksw.edu.pl/
Strona Wydziału na Facebooku: https://www.facebook.com/wbns.uksw
Strona Koła Naukowego Biologów Terenowych: https://www.facebook.com/kolobiologowterenowych