Przejdź do treści

Studia z przyszłością

las miniaturkaSustainability studies to wyjątkowy kierunek na naszej uczelni. Kształci liderów prowadzących do zrównoważonego rozwoju.

Kierunek Sustainability studies to studia drugiego stopnia w języku angielskim, które od trzech lat prowadzi Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW.

Geneza powstania tego kierunku wiąże się z trzydziestą rocznicą ogłoszenia dokumentu „Raport Brundtlanda” (1987 r.). W raporcie tym po raz pierwszy zdefiniowano pojęcie zrównoważonego rozwoju, które rozumiane jest jako sposób życia spełniający obecne potrzeby, nie powodujący jednocześnie uszczerbku w zaspokajaniu potrzeb przyszłych pokoleń.

Obecnie „zrównoważony rozwój” to dziedzina, która poszukuje kreatywnych rozwiązań promujących zdrowie i odbudowę środowiska, równość społeczną i witalność gospodarczą.

– Nasi studenci poznają interdyscyplinarną koncepcję zrównoważonego rozwoju z dwóch obszarów – nauk ścisłych oraz nauk społeczno-humanistycznych. Pierwsze pomagają poznać procesy zachodzące w środowisku naturalnym, drugie dostarczają narzędzi niezbędnych do całościowego zrozumienia środowiska naturalnego i skutecznego rozwiązywania problemów – mówi dr hab. Jacek Tomczyk, prof. ucz., dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych oraz Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW.

Wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim i są prowadzone przez pracowników Centrum Ekologii i Ekofilozofii oraz partnerów zagranicznych z USA, Islandii, Włoch, Słowacji, Czech, Litwy, Federacji Rosyjskiej.

Rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju jest głównym powodem stworzenia programu, który dostarcza wysoko wykwalifikowanych ekspertów, zdolnych do pełnienia roli liderów na drodze do zrównoważonego rozwoju.

– Nasi absolwenci są dobrze przygotowani do pracy w międzynarodowych środowiskach biznesowych, organizacjach ekologicznych, krajowych lub międzynarodowych agencjach rządowych, organizacjach pozarządowych, sektorze B+R oraz środowisku akademickim – podkreśla dr hab. Jacek Tomczyk, prof. ucz., dyrektor CEiE UKSW.

O wysokiej jakości merytorycznej badań prowadzonych przez wykładowców Sustaiability studies świadczą m.in. liczne, wysoko punktowane publikacje o zasięgu międzynarodowym. Najnowsza publikacja „Medium-term response of the natural grassland soil biota to multiwalled carbon nanotube contamination„, efekt prac zespołu interdyscyplinarnego w składzie: dr hab. Krassimira Ilieva-Makulec prof. ucz., drAnna Augustyniuk-Kram, dr Izabella Olejniczak, dr Kamil Karaban, mgr Paweł Boniecki oraz prof. dr hab. Andrzej Kulczycki – została opublikowana w czasopiśmie „Science of the Total Environment” (200 pkt MNiSW). Jest to prestiżowe czasopismo naukowe, w którym publikowane są wyniki nowatorskich i merytorycznie bardzo wartościowych badań dotyczących środowiska.

Wszelkie informacje na temat studiów dostępne są na stronie: http://ecology.uksw.edu.pl

 

06 a

Budynek nr 23 i Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych na kampusie przy ul. Wóycickiego, w których prowadzone są zajęcia Sustaiability studies.

 

 

 

30 marca 2021