Nasi naukowcy zostali laureatami prestiżowych nagród MEiN oraz specjalistami w ministerialnych gremiach.
W Dzień Nauki Polskiej, 19 lutego, które jest świętem polskich środowisk naukowych i akademickich minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał nagrody za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej oraz za całokształt dorobku naukowego.
Nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej otrzymali dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. ucz., kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu Wydziału Teologicznego oraz dr hab. Rafał Wiśniewski prof. ucz., kierownik Katedry Socjologii Kultury Wydziału Społeczno-Ekonomicznego.
Nagrody te przyznawane są m.in. za prowadzenie badań naukowych, w wyniku których została zdobyta nowa wiedza nienastawiona na bezpośrednie zastosowanie komercyjne bądź nowa wiedza i umiejętności nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług; prowadzenie prac rozwojowych, w wyniku których nabyto lub wykorzystano dostępną aktualnie wiedzę; prowadzenie twórczości artystycznej, w wyniku której powstało dzieło artystyczne materialne lub niematerialne stanowiące znaczący wkład w rozwój kultury, kierowanie zespołami badawczymi.
Gala Nauki Polskiej 2022, źródło MEiN
Dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. ucz., to biblistka, badaczka Starego Testamentu, w latach 2008-2013 sekretarz Stowarzyszenia Biblistów Polskich, autorka i redaktor naukowy książek biblijnych oraz artykułów naukowych, ceniony przewodnik pielgrzymek po Ziemi Świętej i krajach biblijnych.
Badania naukowe dr. hab. Rafała Wiśniewskiego, prof. ucz. obejmują socjologię kultury i komunikację międzykulturową. Prowadzi zajęcia w Instytucie Socjologii UKSW. Jest członkiem m.in. Komitetu Polityki Naukowej, Rady Naukowej Biblioteki Narodowej, a od 2017 roku pełni funkcję dyrektora Narodowego Centrum Kultury.
Zespoły doradcze
Rada ds. COVID
Dr Marcin Zarzecki, kierownik Zakładu Metodologii Badań i Analiz Socjologicznych w Katedrze Socjologii Ogólnej na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym oraz dr Tomasz Rowiński psycholog, zastępca dyrektora Instytutu Psychologii i współtwórca modelu EZRA (modelu bielańskiego) w psychiatrii dzieci i młodzieży zostali powołani jako specjaliści z zakresu nauk społeczno-ekonomicznych do Rady ds. COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki powołał organ pomocniczy, do którego zadań należeć będzie m.in. analiza i ocena bieżącej sytuacji zdrowotnej, gospodarczej i społecznej w kraju, w zakresie przeciwdziałania i zwalczania skutków pandemii; przygotowywanie i przedstawianie propozycji działań w zakresie przeciwdziałania i zwalczania skutków pandemii oraz opiniowanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych o istotnym wpływie na zagadnienia dotyczące przeciwdziałania i zwalczania skutków pandemii COVID-19.
Komisja Ewaluacji Nauki
Dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. ucz. oraz dr Marcin Zarzecki zostali ekspertami Komisji Ewaluacji Nauki działającej przy ministrze edukacji i nauki.
Do podstawowych zadań Komisji należy przeprowadzanie ewaluacji jakości działalności naukowej, przygotowanie projektów wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe oraz wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych; przedstawianie ministrowi propozycji kategorii naukowych dla podmiotów poddanych ewaluacji;; ewaluacja jakości kształcenia w szkole doktorskiej; sporządzanie analiz w zakresie ewaluacji jakości działalności naukowej i jakości kształcenia w szkołach doktorskich, a także współpraca z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami zajmującymi się ewaluacją jakości działalności naukowej.
Zespół do spraw rozwoju systemu oświaty oraz systemu szkolnictwa wyższego i nauki
Dr Igor Kilanowski, adiunkt na WPK, przewodniczący Rady Młodych Naukowców, dyrektor Kancelarii Rektora UKSW decyzją ministra edukacji i nauki zasiądzie w zespole, który analizować będzie otoczenie prawne systemu oświaty oraz systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Zespół będzie analizował i identyfikował także istniejące bariery rozwoju oraz opracował i przedstawiał ministrowi propozycje zmian prawnych dotyczących obu systemów.
Nominacja profesorska
Dr hab. Grażyna Gromadzka z Wydziału Medycznego Collegium Medicum otrzymała tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.